avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... casatoria cu un refugiat politic
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

casatoria cu un refugiat politic

buna ziua.vrem sa ne casatorim in romania,eu romanca el irakinos.nu poate aduce nici un fel de acte din tara lui,deoarece este refugiat politic.ne putem casatori cu o procura?de unde se poate obtine?ce alte acte avem nevoie?dupa casatorie el ce act va obtine?buletin,pasaport?are dreptul sa iasa in tarile din uniunea europeana pe o scurta perioada?multumesc.aaaa...........specific ca avem si un copil impreuna in virsta de 3 ani.multumesc mult.:(
Cel mai recent răspuns: kaledamr , utilizator 10:52, 24 Mai 2010
De casatorit va puteti casatori.
Dar ii trebuie acte.
mentionez k din irak nu poate aduce nici un fel de acte,fiindu-i viata in pericol daca intra in tara.acolo nu putem merge in nici un caz.vrem sa raminem in romania,intr-o tara fara ai fi in pericol viata.este refugiat politic.nu ne putem casatori cu o procura?
Dumnealui nu detine nici un act temporar? (fie el si eliberat de autoritatile romane nu neaparat de cele din Irak!) Cand vorbiti de procura, la ce va referiti mai exact?
daca e refugiat in romania poate casatori,refugiati sunt sucutiti de serie de acte,asa a fost la mine

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casatoria cu un cetatean ucrainean bogdanoana bogdanoana Buna ziua. As dori sa aflu daca sar putea sa ma casatoresc eu romanca cu un cetatean ucrainean si daca el dupa ce a primit o interdictie de 5 ani in marea ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. m-as putea căsători cu un refugiat din maroc in ... marianailie marianailie Bună ziua. Mas putea căsători cu un refugiat din maroc in Italia chiar dacă el nu are documente decât o copie la certificat de naștere și o copie după ... (vezi toată discuția)
Cum pot sa cer divortul in irak daca sunt refugiat in romania dsasu23 dsasu23 din cauza razboiului am fugit din irak acum 5 ani si am cerut dreptul de refugiat in romania ,toate bune si frumoase viata linistita ,inainte sa fug din irak ... (vezi toată discuția)