Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum pot sa cer divortul in irak daca sunt refugiat in ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum pot sa cer divortul in irak daca sunt refugiat in romania

din cauza razboiului am fugit din irak acum 5 ani si am cerut dreptul de refugiat in romania ,toate bune si frumoase viata linistita ,inainte sa fug din irak am divortat de sotia mea dar nu legal doar religios ,acum a-si dori sa cer si divortul legal dar nu stiu cum pt ca nu mai am niciun drept in irak si nici rude ,soti mea din irak a ramas cu casa si cu magazinul meu care nu este bun dobandit impreuna ,a- si dori sa stiu cum pot sa procedez ,sa obtin divortul ,fara sa plec din romania .daca ma duc in tara acolo o sa fac puscarie sau ma omoara asta e problema ,IN romania am o prietena care ma iubeste foarte mult si asi vrea sa ne casatorim dar nu pot ca nu am niciun act de divort NU STIU CUM SA PROCEDEZ NU VREAU SA O PIERD O IUBESC MULT AJUTATI-MA VA ROG
Esti roman? Ai certificatul de casatorie?
nu sunt roman sunt refugiat din irak ,am legitimatie de refugiat . nu am certificatul de casatorie e la fosta sotie in tara
de origine sunt palestinian dar am locuit in irak