Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorturi
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorturi

Buna ziua,
Mama de 7 ani a plecat de la tara in urma discutiilor si certurilor cu tatal meu si
locuieste cu mine si familia mea in Ploiesti.Tatal meu si-a adus foarte repede o concubina ( el 66 ani ea 35) cu care locuieste la tara.Saptamana trecuta ne-a anuntat ca a depus actele de divort si in septembrie este prima infatisare, iar mama
sa stea de vorba cu avocatul lui.Mama este de acord sa divorteze cu toate ca este constienta ca-si pierde toate drepturile in favoarea concubinei cu care credem ca tatal meu se va casatori.Intrebarea mea este pentru ce si-a angajat tatal meu avocat si cum putem tergiversa ca sa nu castige concubina?
Va multumesc din suflet.
Intrebarea mea este pentru ce si-a angajat tatal meu avocat si cum putem tergiversa ca sa nu castige concubina?

Tatal dvs.si-a angajat un avocat pentru a-i sustine cauza.
Ce anume sa castige concubina? Va referiti la bunuri,casa etc?
Daca mama este de acord , nu vad rostul tergiversarii procesului.Mai devreme sau mai tarziu divortul se va pronunta.
Cel mai indicat, pentru a lungi procesul ar fi sa luati legatura cu un avocat!
Dupa divort se face partajul bunurilor comune iar mama dvs isi va lua partea
Va propun sa formulam in modul urmator: Concubina a castingat in momentul in care s-a mutat impreunta cu tata Dvs.

Daca doriti sa impiedicati, ca tata Dvs. si concubina sa casatoreasca, trebuie sa va spun ca aveti sanse foarte slabe -- in cazul in care avocatul tatalui Dvs. se pricepe, el va obtine divortul.
Da ma refer la bunuri, nu as vrea totusi sa pierdem asa de usor, cu toate ca acea casa de la tara nu are succesiunea rezolvata, au dreptul mama tatalui meu (95 ani) si cei 3 frati ai tatalui meu. Iar la problema cu avocatul angajat de tatal meu ma gandesc daca nu cumva vrea ca s-o faca pe mama sa plateasca toate cheltuielile de divort, cum se poate apara mama ? Multumesc mult