Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... O problema de mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

O problema de mostenire

Tata sa cuplat in anul 1952 cu o femeie cu care a construit o casa desi era cununat cu mama de care care a divortat in 1959 ,, Casa si terenul apar la rol din 1956 pana in 1970 cand decedeaza , rolul fiind preluat de concubina , cate parti ne revine noua copiilor rezultati din casatorie si celor din concubinaj , ( mama care era casatorita cu el la momentul construiri case ii revine ceva?)
Buna ziua, casa astfel construita este a fost in proprietatea tatalui dvs. si a mamei dvs. in proportie de 50%, restul de 50% apartine concubinei. Mostenitorii tatalui dvs. mostenesc 25% din casa (partea tatalui) si inca 25% din casa de pe urma mamei daca este si aceasta decedata. Mostenitorii concubinei mostenesc 50% din casa.