avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... limite constructie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

limite constructie

am un teren in forma de triunghi dreptunghic cu dimensiunile 24,29,35m
certificatul de urbanism spune ca trebuie lasata o distanta de 5 m fata de aliniament si posterior si 3m fata de limitele laterale.
cum se interpreteaza legea in acest caz?
cum pot sa ma apropiu la 3m fata de limitele celor 2 catete ale triunghiului?
Cel mai recent răspuns: sbo , utilizator 09:20, 4 Mai 2010
daca e triunghi dreptunghic si la strada aveti 24 pe latura perpendiculara 29m, atunci pe diagonala aveti 37,64m.... distantele minime din CU sunt fata de laturi nu fata de colturi deci secreaza la mijloc un spatiu " construibil" de 12,97/15,67/20,34m
adica la 5 metri de aliniamentul stradal si la 3m de limita perpendiculara aveti latura de 12,97m... in acest triunghi puteti inscrie o casa;) 6m/8,42m sau cu un aritect inspirat intr-o forma care sa ocupe mai mult din suprafata "construibila" din CU
latura de 35 este la strada
terenul nu este chiar dreptunghic
intrebarea mea era daca constructia se aseaza paralel cu cele 2 catete: la ce distanta fata de catete trebuie sa fie si cum se ia distanta fata de ipotenuza
pot pune un pdf sa fi mai explicit?
ar trebui uricum sa contactati un arhitect ca sa va faca proiectul si amplasarea casei...

eu pot doar sa va traduc ce scrie "functionerul public" in CU:
- fata de limita de la strada trebuie sa aveti 5m , deci trasati o linie paralela cu limita la 5 m
- data de limitele ( linia care defineste limita) alte paralele la 3m
va ramane un triunghi mult mai mic cu 18m ipotenuza si inaltimea peipotenuza 10m ~ suprafata de 91mp .
distanta fata de coltul cu latura de 24m este de 7,14m masurati pe ipotenuza de 35, 9.82m de la celalalt colt.

si da, am un e-mail cristianfara@yahoo.com imi puteti trimite planul si va desenez ce v-am explicat, dar nu uitati sunt doar topograf nu arhitect:(

Ultima modificare: Luni, 3 Mai 2010
Cristian Fara, Expert cadastru autorizat ANCPI / OCPI
ok
merci

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sfat juridic achizitionare teren langa drum national roland81 roland81 Buna ziua! Situatia este urmatoarea: am gasit un teren in Crevedia, la drumul national, la un pret acceptabil. Terenul are forma unui dreptunghi, cu ... (vezi toată discuția)
Tulburare de posesie? gigi_2020 gigi_2020 Dețin un teren intravilan (cu cadastru și intabulare) în suprafață de 360 mp,(12/30) iar un vecin de pe o latură de 30 de metri a construit un bloc de ... (vezi toată discuția)
Ce-ar trebui schimbat ?:legea sau interpretarea ei? moraru alexandru moraru alexandru conform legislatiei actuale in cazul constructiilor insiruite o parcela are suprafata minima de 150 m.p. si un front stradal de 8 m.Am cerut certificat de ... (vezi toată discuția)