Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plangere prealabila - data de la curge termenul
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plangere prealabila - data de la curge termenul

Buna ziua
De cand se i-a in considerare termenul de 60 de zile la plangerea penala? Imediat dupa fapta in sine sau dupa ce a refuzat sa-mi dea suma de bani?
Nu prea inteleg la ce fel de suma si la ce fel de infractiune va referiti, insa cele 60 de zile se socotesc de la fapta penal.
daca ati dat bani imprumut, iar persoana respectiva refuza sa vi inapoieze, NU este nici o infractiune, deci e inutil sa va ganditi la termen ..
Probabil va referiti la termenul in care se poate introduce o plangere penala prealabila, care este intr-adevar de 2 luni de la cunoasterea faptei sau a faptuitorului...insa trebuie sa reveniti cu detalii suplimentare pt. un raspuns la obiect!

avocat Radu Stan
Cabinet de Avocat "Stan Petru Radu", Avocat
Buna ziua.Din putinele date pe care ni le comunicati se poate desprinde totusi ideea ca ar putea fi intrunite elementele constitutive ale infractiunii de abuz de incredere prevazuta de art.213 C.penal.In acest caz termenul de introducere al plangerii prealabile curge de la data cand faptuitorul refuza sa va restituie suma datorata
exista nenumarate hotarari judecatoresti si opinii doctrinare in sensul ca nerestituirea unei sume de bani NU intruneste elementele infractiunii de abuz de incredere, ci este un delict civil.