Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plangere prealabila - data de la curge termenul
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plangere prealabila - data de la curge termenul

Buna ziua
De cand se i-a in considerare termenul de 60 de zile la plangerea penala? Imediat dupa fapta in sine sau dupa ce a refuzat sa-mi dea suma de bani?
Detaliati relatarea,dar mai ales,indicati ca fapta va referiti si eventual cum a avut loc.
Pentru a fi in prezenta infractiunii de abuz de incredere ar fi fost necesar ca faptuitorul sa fi detinut bunul mobil cu titlu precar , adica sa il posede doar, existand obligatia de a-l restitui proprietarului, iar refuzul de a restitui un bun mobil de catre detentorul precar proprietarului de drept, abuzand astfel de increderea pe care i-a acordat-o acesta, nu trebuie confundata obligatia de a restitui o suma de bani, care face obiectul unui raport de drept civil si in caz de neexecutare a obligatiei, creditorul se poate indrepta impotriva debitorului care refuza restituirea sumei, numai in instanta civila.