Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... nou membru in asociatie - act in constatare la ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

nou membru in asociatie - act in constatare la judecatorie?

Avem un nou membru in asociatie, s-a facut cerere de adeziune, s-a aprobat, totul conform actelor constitutive. Desi nu este obligatoriu, se poate cere totusi Judecatoriei sa "ia act" de acest lucru (de faptul ca asociatia mai are un membru)? Asociatii insista ...
Cum s-ar proceda in mod concret?
Se face o cerere la care se ataseaza cererea de adeziune semnata si decizia de primire? Care ar fi temeiul juridic?

Multumesc mult!
L nr 230/2007 art 7 Inscrierea ulterioara in asociatia de proprietari a proprietarilor care nu au fost prezenti la adunarea generala de constituire se face la cererea scrisa a acestora,fara alte formalitati
e vorba de o asociatie culturala, nu de asociatie de proprietari

scuze pentru neprecizare :">
Puteti face un act aditional la actele constitutive si sa-l inregistrati in RAF.