Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ce se intampla daca refuz sa urmez cursurile AJOFM
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ce se intampla daca refuz sa urmez cursurile AJOFM

Am o intrebare urgenta.
Sunt somer, mai beneficiez de o luna si jumatate de somaj si am fost trimis la un curs de cei de la AJOFM. Ce se intampla daca refuz sa particip la cursurile respective?
Aceste cursuri dureaza mai mult de 3 luni de zile #-o
Pierdeti somajul.
1. Iata ce spune Legea 76/2002:
Art. 44. -Incetarea platii indemnizatiilor de somaj acordate beneficiarilor are loc dupa cum urmeaza:
e) la data refuzului nejustificat de a participa la servicii pentru stimularea ocuparii si de formare profesionala sau la data intreruperii acestora din motive imputabile persoanei;

2. Daca nu doriti sa participati trebuie sa aveti un motiv bine intemeiat cu care sa justificati acest refuz.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane