avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ce se intampla daca refuz sa urmez cursurile AJOFM
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ce se intampla daca refuz sa urmez cursurile AJOFM

Am o intrebare urgenta.
Sunt somer, mai beneficiez de o luna si jumatate de somaj si am fost trimis la un curs de cei de la AJOFM. Ce se intampla daca refuz sa particip la cursurile respective?
Aceste cursuri dureaza mai mult de 3 luni de zile #-o
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:22, 3 Mai 2010
Pierdeti somajul.
1. Iata ce spune Legea 76/2002:
Art. 44. -Incetarea platii indemnizatiilor de somaj acordate beneficiarilor are loc dupa cum urmeaza:
...
e) la data refuzului nejustificat de a participa la servicii pentru stimularea ocuparii si de formare profesionala sau la data intreruperii acestora din motive imputabile persoanei;
...

2. Daca nu doriti sa participati trebuie sa aveti un motiv bine intemeiat cu care sa justificati acest refuz.
Ultima modificare: Luni, 3 Mai 2010
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot refuza cursul de formare profesionala de la ajofm ? seby tf seby tf Buna ziua,am si eu o rugaminte la dvs. daca ma puteti ajuta.Cand am fost la ajofm pentru a-mi depune dosarul pentru indemnizatia de somaj,o doamna de acolo m-a ... (vezi toată discuția)
Pot refuza un loc de munca de la ajofm fiind somer? marinion marinion sunt somer, sunt inscris la un curs de recalificare si mi s-a dat reartitie la o fima ,locul de munca nu i-mi convine nu am mai lucrat in domeniul respectiv ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie somaj lloryshyka lloryshyka Buna ziua, mi-am depus dosarul de obtinere a indemnizatiei de somaj in termen de 60 de zile de la absolvire si am fost selectata pentru a participa la un curs ... (vezi toată discuția)