avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 773 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... de la contract de 8h --la cel de 2h
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

de la contract de 8h --la cel de 2h

Buna ziua,
As dori sa ma lumineze si pe mine cineva ,,,ce înseamna trecerea in contractul de munca de la 8h la 2h.Ma interesează in mod expres avantajele si dezavantajele mele personale.
Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Profesional New Consult , Consilier juridic 00:08, 4 Mai 2010
Pai avantajele vor fi ca veti munci mai putin.
Dezavantajele sunt multe :
bani mai putini
contributii sociale mai mici
nu veti putea beneficia de somaj
nu veti putea accesa credite bancare

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa norma de venit / angajat full time Aln_andreea Aln_andreea Tocmai mi-am infiintat un PFA si am optat pentru varianta normei de venit, cod CAEN 4799. Eu sunt si angajat cu contract de munca 8h/zi. Acum trebuie sa merg ... (vezi toată discuția)
Care sunt dezavantajele unui contract part-time de 2h/luna dariusstefan dariusstefan Buna ziua, Urmeaza sa ma angajez la o firma nou infiintata si mi s-a propus ca salariu pe cartea de munca sa fie mai mic datorita investitiilor care se vor ... (vezi toată discuția)
Contract de colaborare pe drepturi de autor bobo24 bobo24 buna ziua, as dori sa ma lamuresc in ce priveste contractul de colaborare pe drepturi de autor, contract pe baz caruia se munceste in televiziune. stie ... (vezi toată discuția)