Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revisal si desfacerea contractului de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revisal si desfacerea contractului de munca

Buna ziua,

As dori sa stiu cum trebuie sa procedez in situatia in care am un salariat care a absentat 3 zile consecutive? Conform Regulamentului Intern "lipsa nemotivata de la serviciu 3 zile consecutive" duce la desfacerea contractului de munca. Precizez ca nu am transmis Revisalul pentru zilele nemotivate. Trebuie sa declar in Revisal zilele nemotivate? Cum se procedeaza in cazul in care salariatul absenteaza in continuare? Stiu ca trebuie sa se realizeze cercetarea disciplinara.Ce se va intampla cu salariatul in tot acest timp in care el este absenteaza?
Absentele nemotivate nu se transmit prin REVISAL .. suspendarea c.i.m., conform art.51 alin.2 C.mun., nu este obligatorie , ci facultativa.

Pentru desfacerea disciplinara a c.i.m. va trebui sa efectuati cercetarea disciplinara , chiar daca exista acea prevedere in R.I.