Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Balanta
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Balanta

Am preluat contabilitatea unei firme in care soldurile de la 5121 (card, linie de credit, cont curent in lei si valuta) nu coincid cu soldurile de pe extrasele de cont. In balanta sumele sunt mult mai mari decat in extrase. Precizez ca lucrez in programul winmentor si nu stiu cum sa rezolv aceasta problema.
Nu are importanta cu ce aplicatie informatica lucrati. Va trebui sa faceti punctaj intre extrase si registru de casa cu balantele din urma si depistati momentele anomaliilor, apoi intrati pe fisele de cont pe rulaje.

Succes!
E cam greu sa obtin balantele din urma ca sa fac punctajele. S-au operat gresit operatiunile bancare si cred ca voi merge si eu mai departe cu acele diferente. Nu vad cum as putea rezolva problema.
nu puteti ignora aceasta problema, daca sunt sume in numerar ridicate si nedepuse in casa? trebuie rezolvat cumva
E cam greu sa obtin balantele din urma ca sa fac punctajele

dar nu imposibil !

asa cum a spus si @andora nu puteti ignora aceasta problema,
Exemplu:
Ganditi-va un pic...1 leu diferenta la casa/banca poate rezulta dintre plata unui furnizor si incasarea unui client...
Ec.Angelica-Ana Pop , Contabil