avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1572 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

buna seara,

am si eu urmatoarea intrebare, dupa decesul mamei am facut succesiunea si tatal meu si sora mea au cedat partea lor de drept mie astfel acum eu detin 50% din apartament si tatal meu 50% , poate oricare dintre ei sa modifice aceasta decizie, succesiunea a avut loc acum 7 ani

multumesc
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 11:06, 6 Mai 2010
multumesc pentru toate raspunsurile
si merg mai departe cu urmatoarea intrebare:

care sunt pasi care trebuie urmati pentru inceperea procedurii de partaj sau iesire din diviziune si in cat timp se poate realiza ?
problema survine de la faptul ca asteptam un copil, toate imbunatatirile din apartament (4 camere) sunt facute de noi si dupa cheltuirea unor sume atat in favoarea sorei pentru a renunta la parti cat si in favoarea tatalui din acelasi motiv, acum ar trebui sa mai investesc in apartament si nu doresc ca in urma cuncubinajului intre tatal meu si respactiva persoana sa ajung la alte cheltueli sau mai rau sa locuiesc cu persoane straine dupa decesul lui

va rog sa ma sfatuiti cum trebuie sa procedez pentru a incerca sa rezolv aceasta problema inainte ca familia mea sa-si mareasca numarul
buna ziua.
in calitate de coproprietar tatal dvs. poate aduce in imobil o terta persoana, chiar fara a avea consimtamantul dvs. in acest sens .
singura posibilitate legala ar fi investirea instantei de judecata cu o actiune de iesire din indiviziune .
nu va recomand sa faceti investitii in imobil, pana nu va rezolvati aceasta problema !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesirea din indiviziune,uzufruct viager,vanzare drept mostenit/donat Aneta Marin Aneta Marin Buna ziua Eu si sora avem in proprietate,pe langa dreptul de mostenire in urma succesiunii dupa tata, donatia facuta de catre mama in mod egal,10/16 dintr-un ... (vezi toată discuția)
Mostenire mariana26 mariana26 Buna ziua, in urma succesiunii dupa parinti detin pamint si o casa in indiviziune cu fratii mei dintre care unul a decedat dupa moartea tatalui meu , mama ... (vezi toată discuția)
Mostenire cristianx004 cristianx004 In martie 2008 a decedat tata ....am dezbatut mostenirea:un apartament cu trei camere si o dacia logan...costurile le-am suportat eu(sora si mama au renuntat ... (vezi toată discuția)