Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA factura cu datele celui care o emite?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

factura cu datele celui care o emite?

Buna ziua,va rog lamuriti-ma si pe mine:deci ,conform legii...din...(nu mai stiu acum exact care)nu mai este necesara stampila si semnatura emitentului pe factura.Am primit o factura de avans(am luat in april. o masina pe firma in leasing si am platit avans),daca este nestampilata si nesemnata am inteles ca nu ar fi o problema,dar daca nu are nici numele,buletinul si CNP-ul celui care a facut factura ,de ce se leaga cei de la control ca o taie de la recuperare TVA?
Am vorbit cu firma de leasing,mi-au dat si numarul legii care zice treaba cu stampila,dar controlul se leaga de nume,buletin si cnp.Cum este de fapt,cine are dreptate,pt.ca firma de leasing imi spune ca nu se poate asa ceva ,celor de la control le trebuie CNP si nume.Ce zice legea de fapt?
adriana m a scris:

Buna ziua,va rog lamuriti-ma si pe mine:deci ,conform legii...din...(nu mai stiu acum exact care)nu mai este necesara stampila si semnatura emitentului pe factura.Am primit o factura de avans(am luat in april. o masina pe firma in leasing si am platit avans),daca este nestampilata si nesemnata am inteles ca nu ar fi o problema,dar daca nu are nici numele,buletinul si CNP-ul celui care a facut factura ,de ce se leaga cei de la control ca o taie de la recuperare TVA?
Am vorbit cu firma de leasing,mi-au dat si numarul legii care zice treaba cu stampila,dar controlul se leaga de nume,buletin si cnp.Cum este de fapt,cine are dreptate,pt.ca firma de leasing imi spune ca nu se poate asa ceva ,celor de la control le trebuie CNP si nume.Ce zice legea de fapt?

Prevederile referitoare la inscrierea pe factura a numelui si CNP-ului persoanei care face livrarea au fost abrogate incepand cu 01.01.2007. Prevederile legale in vigoare referitor la informatiile minime ce trebuie inscrise pe factura se gasesc in Codul Fiscal art 155 (5) si Ordin 2226/2006.
Succes!
Oranina Dumitru, Contabil