avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 308 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA factura cu datele celui care o emite?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

factura cu datele celui care o emite?

Buna ziua,va rog lamuriti-ma si pe mine:deci ,conform legii...din...(nu mai stiu acum exact care)nu mai este necesara stampila si semnatura emitentului pe factura.Am primit o factura de avans(am luat in april. o masina pe firma in leasing si am platit avans),daca este nestampilata si nesemnata am inteles ca nu ar fi o problema,dar daca nu are nici numele,buletinul si CNP-ul celui care a facut factura ,de ce se leaga cei de la control ca o taie de la recuperare TVA?
Am vorbit cu firma de leasing,mi-au dat si numarul legii care zice treaba cu stampila,dar controlul se leaga de nume,buletin si cnp.Cum este de fapt,cine are dreptate,pt.ca firma de leasing imi spune ca nu se poate asa ceva ,celor de la control le trebuie CNP si nume.Ce zice legea de fapt?
Cel mai recent răspuns: Oranina Dumitru , Contabil 14:36, 27 Mai 2009
adriana m a scris:

Buna ziua,va rog lamuriti-ma si pe mine:deci ,conform legii...din...(nu mai stiu acum exact care)nu mai este necesara stampila si semnatura emitentului pe factura.Am primit o factura de avans(am luat in april. o masina pe firma in leasing si am platit avans),daca este nestampilata si nesemnata am inteles ca nu ar fi o problema,dar daca nu are nici numele,buletinul si CNP-ul celui care a facut factura ,de ce se leaga cei de la control ca o taie de la recuperare TVA?
Am vorbit cu firma de leasing,mi-au dat si numarul legii care zice treaba cu stampila,dar controlul se leaga de nume,buletin si cnp.Cum este de fapt,cine are dreptate,pt.ca firma de leasing imi spune ca nu se poate asa ceva ,celor de la control le trebuie CNP si nume.Ce zice legea de fapt?


Prevederile referitoare la inscrierea pe factura a numelui si CNP-ului persoanei care face livrarea au fost abrogate incepand cu 01.01.2007. Prevederile legale in vigoare referitor la informatiile minime ce trebuie inscrise pe factura se gasesc in Codul Fiscal art 155 (5) si Ordin 2226/2006.
Succes!
Ultima modificare: Miercuri, 27 Mai 2009
Oranina Dumitru, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Facturi nestampilate pati2000 pati2000 Salutare sunt nou pe aici ;v-am citit si va spun si eu:am o inspectie fiscala si in prealabil am de punctat cu anumiti furnizori declaratia 394. La un ... (vezi toată discuția)
Factura ILENIA ILENIA Mai este obligatoriu sa trecem pe factura CNP-ul persoanei care o comlpeteaza? Multumesc pentru un eventual raspuns! (vezi toată discuția)
Responsabil pentru date incomplete factura ioanaep ioanaep Buna ziua, Intrebarea mea este daca o firma care primeste in contabilitate o factura care nu are completat numele si CNP-ul persoanei care emite factura ... (vezi toată discuția)