Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Model acord asociatie de proprietari pentru modificari ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Model acord asociatie de proprietari pentru modificari aduse locuintei

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un model cat mai complet de acord al asoc de proprietari pentru unele modificari aduse in apartament. Mentionez ca am primit avizul Primariei, al Proiect Bucuresti iar acest acord imi trebuie pentru Inspectoratul de Stat in Constructii. Mi s-a spus ca imi trebuie decat semnatura presedintelui asociatiei.
Multumesc mult.
Mihaela.
Nu exista nici un model, ci asa cum v-a spus, doar semnatura presedintelui si stampila asociatiei. Dar aceasta trebuie data pe ceva, de genul:

ASOCIATIA DE PROPRIETARI
Bloc__________
Strada_____________
Loclaitatea__________
Judetul_____________
ACORD AL ASOCIATIEI DE PROPRIETARI
PENTRU UNELE MODIFICÃRI LA APRTAMNETUL NR____
DIN STRADA____________ LOCALITATEA________
Asociatia de Proprietari Bloc _________________, cu sediul in localitatea ___________,
str./bd. ______________________, nr. ________, sector/judet ___________________________, reprezentata de d-na/dl. ________________________, in calitate de ______________________,
este de acord ca la apartamentul nr. _________, aflat in proprietatea d-nei/d-lui _____________
_________________________________, sa se execute unele modificări in urmatoarele conditii:
1. Sa se respecte programul de liniste si somn din cadrul Asociatiei de Proprietari Bloc _______, si anume: _________________________________________________________.
2. Sa nu se determine cheltuieli suplimentare pentru asociatie altele decat cele stabilite legal.
3. Sa se obtina toate avizele si autorizatiile necesare pentru modificari asupra proprietatii individuale.
4. Acordul obligatoriu al proprietarilor direct afectati, din vecinatate, se va obtine separat de prezentul acord si este in sarcina proprietarului apartamentului nr. ________
Nerespectarea uneia dintre conditiile mentionate mai sus atrage anularea prezentului acord de principiu prin Decizia Comitetului Executiv.
Alte clauze de comun acord stabilite: ________________________________________
___________________________________________________________________________.

Prezentul acord se incheie in 2 exemplare..

Data: ___________________
Presedinte
Asociatia de Proprietari
Bloc ________,
L.S.

Succes, mai ales la vecini!
Multumesc din suflet. Or sa vada vecinii pe naiba cand incep lucrarile, abia astept. Sunt singura din aproape 20 de apartamente care au facut asta fara nici o autorizatie. Le doresc somn usor la pranz si nervi de otel. Si ii astept cu bataia in teava sau la usa.. hahahaha
Multumesc mult.
Cu placere:love1:
@Mihaelaas,
Aprobarea asociatiei prin reprezentantul sau legal, presedinte, pentru efectuarea unor modificari in apartament nu inseamna ca nu trebuie sa respectati linistea in bloc. Oricand puteti fi sanctionati, amendati pentru nerespectarea altor reglementari referitoare la linistea publica.
Asa ca intelegeti-va cu vecinii, anuntatii cand incepeti lucrarea si rugatii sa va scuze pentru deranjul so disconfortul pe care o sa-l creati.
Altfet rautatea pe care ati afisat-o mai sus se va intoarce impotriva dumneavoastra.
adriantot a scris:

@Mihaelaas,
Aprobarea asociatiei prin reprezentantul sau legal, presedinte, pentru efectuarea unor modificari in apartament nu inseamna ca nu trebuie sa respectati linistea in bloc. Oricand puteti fi sanctionati, amendati pentru nerespectarea altor reglementari referitoare la linistea publica.
Asa ca intelegeti-va cu vecinii, anuntatii cand incepeti lucrarea si rugatii sa va scuze pentru deranjul so disconfortul pe care o sa-l creati.
Altfet rautatea pe care ati afisat-o mai sus se va intoarce impotriva dumneavoastra.

De acord si subscriu, chiar de aceea in modelul pe care l-am comunicat am facut referire la liniste. Ca Pres. de asociatie asa am dat aprobarea.