avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 405 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... indemnizatie urmas-beneficiar in baza Legii nr. ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

indemnizatie urmas-beneficiar in baza Legii nr. 309/2002

buna seara
Mama mea a beneficiat dupa tatal meu de indemnizatie in baza Legi 309/2002.tatal meu a decedat in 2001.In luna aprilie 2010 a primit o decizie noua de verificarea pensiilor speciale prin care i se aduce la cunostinta ca a primit pensia de titula in loc sa primeasca pensia de urmas adica a primit 77 RON/luna in loc de 38 RON,si recuperarea sumei de 1308 RON suma platita fara temei legal in perioada 2007-2010 .Am fost in audienta la casa de pensii Bihor si am primit urmatorul raspuns:
calculatorul a gresit si ei nu au ce face decit recuperarea sumei conform legi {care lege},i se va retine din pensie 1/3 in fiecare luna.nu mi se pare normal deoarece aceasta suma de 1308 a primit-o pe o perioada de 3 ani iar ei vor sa recuperze in citeva luni. va multumesc
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 22:43, 6 Mai 2010
Drepturile cuvenite urmasilor-beneficiari in temeiul Legii nr. 309/2002 se platesc prin intermediul caselor teritoriale de pensii. Prin urmare, recuperarea sumelor platite necuvenit se face tot de catre casele teritoriale de pensii, de la beneficiari, in temeiul art. 187 din Legea nr. 19/2000.

Asa cum v-au spus si cei de la pensii, nu se va recupera toata suma, ci se va retine lunar 1/3 din drepturile pe care le incaseaza mama dvs., cu respectarea art. 409 Cod procedura civila.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de urmas doramai doramai Buna ziua. Problema mea este urmatoarea: am 20 de ani si urmez cursurile unei facultati, organizate conform legii. Intrucat tatal meu a murit, am solicitat ... (vezi toată discuția)
Incasare necuvenita - debit indemnizatii mary_123454 mary_123454 Buna ziua.Tatal meu este pensionat pe caz de boala de cativa ani.Ieri am primit o decizie prin care ne anunta ca in perioada 01.05.2009-31.10.2010 a incasat ... (vezi toată discuția)
Returnare pensie urmas(drepturi necuvenite) miriamcj miriamcj Buna ziua -am fost beneficiara unei pensii de urmas incepand cu anul 2003; -in 16 iulie 2007 m-am angajat cu contract de munca. Veniturile realizate impuneau ... (vezi toată discuția)