Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... dosar frauda card credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

dosar frauda card credit

In luna martie am facut la banca BCR un refuz de plata pentru 2 sume de 400 ron care au fost furate de pe un card de credit.
Deasemenea am depus si o declaratie la Politie, acum dosarul fiind inaintat la Tribunalul Constanta.
Cei de la banca mi-au dat un raspuns , dupa o luna de la sesizare, ca din punctul lor de vedre tranzactiile sunt legale,insa fara sa primesc un document oficial privin ancheta lor.
Acum ce pot face pentru a continua la Tribunal cu dosarul?
Se poate face reclamatie si la OPC pentru modul in care au cei de la banca au rezolvat problema?
va veti recupera banii de la hoti, nu de la banca. din punctul lor de vedere tranzactiile sunt corecte.
anyta4u a scris:

In luna martie am facut la banca.............. un refuz de plata pentru 2 sume de 400 ron care au fost furate de pe un card de credit.
Deasemenea am depus si o declaratie la Politie, acum dosarul fiind inaintat la Tribunalul Constanta.
Cei de la banca mi-au dat un raspuns , dupa o luna de la sesizare, ca din punctul lor de vedre tranzactiile sunt legale,insa fara sa primesc un document oficial privin ancheta lor.
Acum ce pot face pentru a continua la Tribunal cu dosarul?
Se poate face reclamatie si la OPC pentru modul in care au cei de la banca au rezolvat problema?

Va rog, stergeti denumirea societatii bancare implicate in discutie.
Multumesc frumos.
Buna ziua!

De curiozitate s-a rezolvat ceva in situatia dumneavoastra cu aceea fraudare? Eu am patit ceva similar, iar raspunsul bancii a fost ca si la dumneavoastra, cum ca acel card a fost folosit corect si pin-ul la fel pentru ca este un card cu cip nu poate fi clonat/fraudat.Am fost la politie, am depus o plangere, si am cerut sa vad si eu caseta de la bancomat....inca astept...

Multumesc!
Mihaela, este posibil ca altcineva sa fi folosit cardul dvs. - astfel de cazuri sunt frecvente, si faptuitorii sunt de obicei membri de familie care va cunosc si codul PIN.
Am patit la fel. Cardul nu a fost folosit, iar pinul nici nu-l stiu pentru ca nu folosesc cardul des. Cardul a stat la mine, pinul acasa. Nimeni din familie nu l-a folosit. Raspunsul bancii a fost identic. Totul s-a desfasurat in mod corect. Camera de supraveghere de la bancomat nu functiona nefiind alimentata cu energie electrica :)). Am facut plangere la politie, mi-au luat amprente si de pe card, dar a trecut o luna de atunci si nici un raspuns.
Unde sunt banii?