Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii. Anul trecut am avut pe rol procesul de divort, insa pentru ca nu ne-am prezentat nici eu si nici sotul meu, acesta a fost suspendat. Intrebarea mea este, ce trebuie sa fac ca sa pun dosarul pe rol? Ma pot duce personal sau trebuie prin avocat? Se platesc din nou alte taxe si cam cat dureaza?
Multumesc.
Faceti o cerere de repunere pe rol daca nu a trecut un an de la data la care a fost suspendat dosarul. Cererea o puteti face si dumneavoastra si o trimiteti la instanta unde e inregistrat dosarul, specificand numarul de dosar.
Pentru repunere pe rol taxa de timbru e 1/2 din suma achitata initial.
Cu referire la numarul de dosar,formulati o cerere de repunere pe rol a cauzei si atasati la aceasta chitanta de cu achitarea a 1/2 din taxa de timbru.
Aceasta in situatia in care nu a trecut mai mult de un an de la luarea masurii suspendarii..
Cererea va fi atasata la dosarul cauzei,care repus pe rol,va primi un termen de judecata,urmand ca aceasta sa se reia din etapa procesual la care s-a luat masura suspendarii.
Puteti sa depuneti cererea personal indicand numarul dosarului si anexand chitanta cu jumatate din taxa judiciara de timbru ceruta pentru divort initial. Taxa o puteti plati la primaria din localitatea unde isi are sediul instanta, in acelasi loc unde se platesc impozitele.
In situatia actuala din Ro (socio-economica) sintagama "decat vai de noi, mai bine vai de mine" nu mai are sutinere.
Solutia: Privitul in oglinda, doua palmi pentru ambi si impacareaaaaaaaaaaa!
Darie Tudor a scris:

In situatia actuala din Ro (socio-economica) sintagama "decat vai de noi, mai bine vai de mine" nu mai are sutinere.
Solutia: Privitul in oglinda, doua palmi pentru ambi si impacareaaaaaaaaaaa!

Este un mod de solutionare al problemei"sui-generis",dar in niciun caz un sfat de natura juridica.