Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii. Anul trecut am avut pe rol procesul de divort, insa pentru ca nu ne-am prezentat nici eu si nici sotul meu, acesta a fost suspendat. Intrebarea mea este, ce trebuie sa fac ca sa pun dosarul pe rol? Ma pot duce personal sau trebuie prin avocat? Se platesc din nou alte taxe si cam cat dureaza?
Multumesc.
r.gabi a scris:

Este un mod de solutionare al problemei"sui-generis",dar in niciun caz un sfat de natura juridica.

Tinand cont ca, in materie de divort:
- candva instanta de fond fixa un termen de impacare a partilor;
- in prezent, la primirea cererii de divort, presedintele judecatoriei are obligatia sa dea sfaturi de impacare (e si un motiv pentru care cererea de divort se depune personal), iar fixarea termenului se face doar daca se staruie in promovarea actiunii, consider comentariul ca fiind de natura juridica.
Darie Tudor, utilizator
Va multumesc pentru ajutor !