Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale REVOCARE PROCURA DE ADMINISTRARE SOCIETATE
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

REVOCARE PROCURA DE ADMINISTRARE SOCIETATE

Care sunt conditiile de revocare a unei procuri de administrare a unei societati comerciale de catre mandatarul ei? Ce motive se pot invoca? Mandantul este plecat din tara de 1 an de zile, si nu a mai luat legatura in nici un fel cu mandatarul. Din cate am inteles, se poate cere anularea la acelasi notar, cu obligatia de a anunta de acest lucru pe mandatar.
Art.255 din Codul civil stabileste ca valabilitatea procurii inceteaza si la:

- renuntarea reprezentantului de a executa imputernicirile delegate;
persoana careia ii este eliberata procura poate renunta la ea in orice moment; orice clauza contrara este nula;