Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Procura si procura speciala revocare !
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Procura si procura speciala revocare !

Daca o procura speciala este incheiata de mai multe persoane cum se poate revoca aceasta ??? Este nevoie de toate persoanele care au semnat sau doar de unul dintre ei ?
Buna ziua !
Codul civil defineste, la art. 252, procura ca inscris intocmit pentru atestarea imputernicirilor conferite de reprezentat unui sau mai multor reprezentanti prin care se delega dreptul de a incheia acte juridice in numele si pe contul primului.
Procura speciala este procura prin care reprezentantului i se delega imputernicirea de incheia acte concrete, de exemplu, de a vinde, a dona un bun, a primi o suma de bani ori anumite bunuri de la debitori sau creditori.
Art.255 din Codul civil stabileste ca valabilitatea procurii inceteaza si la:
....................................
- revocarii imputernicirilor de catre reprezentat; persoana care a
eliberat procura poate revoca imputernicirile si anula valabilitatea procurii in orice moment; orice clauza contrara este nula;

- renuntarea reprezentantului de a executa imputernicirile delegate
Daca reprezentatul doreste aceasta, o poate face oricand fara acceptul reprezentantilor, avand obligatia de a- i incunostiinta. Acelasi aspect si in privinta reprezentantului, cu aceeasi obligatie de incunostiintare.
Cu stima !
Procura trebuie revocata de toate persoanele care au semnat-o.Mergeti la notariatul unde ati facut-o si cereti revocarea ei.