Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... MOSTENIRE CU NEANTELEGERI INTRE MOSTENITORI
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

MOSTENIRE CU NEANTELEGERI INTRE MOSTENITORI

Am deschis la notar succesiunea dupa tatal meu, suntem trei mostenitori, ne-am prezentat la notar de doua ori, nu s-a putut solutiona nimic pentru ca exista neintelegeri intre noi. De la deces au trecut trei luni, notarul nu vrea sa ne dea incheiere pentru instanta, spune sa asteptam 6 luni. Putem deschide actiune in instanta doi dintre mostenitori (nu vad sanse de intelegere), acum la trei luni de la deces?
Daca toti mostenitorii din aceeasi clasa (a descendentilor de gradul I) si-au manifestat optiunea, va puteti adresa instantei.

Daca mai exista descendenti care inca nu au optat, actiunea va fi prematura in cazul in care ei vor invoca termenul legal de optiune. Instanta nu-i va putea obliga sa opteze si nici nu-i va putea considera straini de succesiune inainte de implinirea termenului de 6 luni de la deces,

parerea mea este ca o puteti introduce, pana veti primi dvs termen probabil va vor trece deja cele 6 luni.
Multumesc mult pt. raspunsuri!

As mai avea o intrebare. Partea ce mi se cuvine din mostenire as putea sa o vand inainte de incheierea succesiunii?
nutica, utilizator