Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

buna ziua, va rog mult a ma ajutati, am o speta:
in urma decesului lui A (in anul 2000) a ramas un imobil si teren aferent; mostenitorii sunt B,C,D - copii ai defunctului si E,F - surori ale defunctului. imediat dupa deces E si F au fost cele care au locuit in imobilul respectiv, achitand impozite si alte taxe aferente, deci au acceptat tacit succesiunea. abia dupa 1 an si 7 luni dupa decesul tatalui B a facut o declaratie de acceptare tacita a succesiunii la un notar public.
problema este ca acea declaratie facuta la notar este tardiva celor 6 luni, deci dreptul de acceptare s-a prescris.
cum pot cei trei copii sa isi exercite dreptul de acceptare a succesiunii in acest caz?
In primul rand trebuie sa stiti ca mostenitori ai lui A sunt doar copiii acestuia: B,C.D si, daca exista, sotia supravietuitoare.
Clasa descendentilor inlatura pe cea a colateralilor, respectiv cea a fratilor.

In speta, fratii nu mostenesc pe defunct si acel certificat de mostenitor este emis de notar fara ca acesta sa aiba cunostinta ca defunctul ar fi avut copii.
Asa ca, toate actele pe care le-au intocmit surorile trebuie anulate in instanta si copiii sa recupereze mostenirea de la tatal lor. Repede !!
Doinita Stingaciu, Avocat
ynna a scris:

in urma decesului lui A (in anul 2000) a ramas un imobil si teren aferent; mostenitorii sunt B,C,D - copii ai defunctului si E,F - surori ale defunctului. imediat dupa deces E si F au fost cele care au locuit in imobilul respectiv, achitand impozite si alte taxe aferente, deci au acceptat tacit succesiunea. abia dupa 1 an si 7 luni dupa decesul tatalui B a facut o declaratie de acceptare tacita a succesiunii la un notar public.
problema este ca acea declaratie facuta la notar este tardiva celor 6 luni, deci dreptul de acceptare s-a prescris.
cum pot cei trei copii sa isi exercite dreptul de acceptare a succesiunii in acest caz?

Eu văd diferit răspunsul problemei enunţate de dv., faţă de colega mea:
Astfel: A a decedat iar copiii săi nu au acceptat succesiunea nici tacit, nici expres în termenul de opţiune succesorală, de 6 luni de la decesul defunctului, nelocuind măcar în imobilele lăsate de defunct sau neexercitând acte de conservare sau administrare a bunurilor lăsate de defunct.
În această situaţie, cei trei copii ai defunctului au fost înlăturaţi de la moştenire, considerându-se că nu au avut niciodată calitatea de a moşteni.
Iniţial, moştenitorii defunctului nu erau decât cei trei copii B, C şi D, nicidecum E şi F care nu aveau vocaţie succesorală dacă defunctul avea descendenţi, clasă de moştenitori ce înlătura alte clase, cu excepţia soţului supravieţuitor, dacă exista.
Dezbaterea succesiunii s-a făcut după expirarea termenului de 6 luni. Corect? Pentru că, altfel trebuiau citaţi copiii defunctului la dezbaterea succesiunii. Astfel, după expirarea acestui termen de opţiune succesorală, notarul a constatat că descendenţii sunt străini de succesiune, şi atunci aveau vocaţie clasele de moştenitori rămase după defunct, mai îndepărtate în grad. Caz în care a procedat corect.
Verificaţi un pic situaţia, mergeţi la notar, solicitaţi dosarul succesoral, vedeţi ce s-a întâmplat de fapt şi numai dacă dezbaterea succesiunii a avut loc în termenul de 6 luni şi, în mod nelegal, au fost înlăturaţi descendenţii de la moştenire, singurii succesibili la acea dată, atunci se poate introduce o acţiune în anularea certiticatelor de moştenitor ale surorilor defunctului, ca fiind nelegale. În caz contrar, o astfel de acţiune vă va fi respinsă cu succes! ;)
multumesc mult pt raspunsuri,
parca al doilea raspuns este mai aproape totusi de situatia creata
intr-adevar cei trei copii nu si-au exercitat dreptul de acceptare a succesiunii in tremen, fiind inlaturati de la mostenire, asa spune si notarul, in locul lor la culegerea mostenirii au venit cele 2 surori, care nu au certificate de mostenitori, insa din moment ce au locuit si au administrat imobilul sunt cosiderate ca acceptante tacit
se poate oare repune in termen aceasta succesiune? normal stiu ca se poate prelungi termenul cu cel mult 6 luni de la expirarea termenului legal de 6 luni, dar oare este posibil si dupa atata timp acest lucru?
ynna, utilizator
De unde aţi auzit că termenul de 6 luni se prelungeşte cu 6 luni? Este neadevărat.
În cazul în care unul dintre moştenitorii defunctului care au fost înlăturaţi de la succesiune sau neavând loc dezbaterea succesiunii, face dovada că nu a ştiut de decesul defunctului din cauze obiective (internare în spital, plecare din ţară etc.), acesta poate fi repus în termenul de opţiune succesorală din momentul în care a fost împiedicat în mod obiectiv de a-şi exprima dorinţa de a accepta succesiunea, astfel că numai pentru acest succesibil va curge un nou termen de opţiune succesorală, nu pentru toţi. Această situaţie este prevăzută în mod excepţional de legiuitor. De asemenea, nu există un termen de la care să curgă repunerea în termen. De exemplu, fiul defunctului a plecat în Congo într-o expediţie. Acolo s-a rătăcit în junglă şi a fost găsit după 10 ani. Tatăl său a decedat la 1 an de la plecarea fiului în Congo, iar fiul nu a avut cunoştinţă despre acest fapt. Astfel, după ce fiul se întoarce în ţară, află despre decesul tatălui său şi va solicita repunerea în termenul de acceptare a succesiunii. Din acel moment, a revenirii în ţară când aflat de decesul tatălui, va curge termenul de opţiune succesorală. ;)