Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... refuz munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

refuz munca

buna ziua. pot fi concediati 2 salariati care pe motiv de neplată a salariilor au refuzat sa se deplaseze la o lucrare?

lipsa de la locul de munca poate fi considerata absenta nemotivata si implicit abatere disciplinara ... deci poate fi dispusa concedierea, dar cu respecarea procedurilor prevazute in codul muncii

insa, aveti posibilitatea in cazul nerepectarii contractului de munca, implicit plata salariului la timp sa demisionati fara preaviz. pt neplata drepturi salariale si puteti actiona angajatorul gratuit la Tribunal in raza dvs de domiciliu. Fiind litigiu de munca, nu platiti taxe
pot fi concediati, mai ales tinandu-se cont de tiganiile ce se intampla in tara asta la momentul actual, insa mai puteti face ceva in cazul in care nu ati fost inca concediat, respectand de astfel contractul de munca si anume : sa va prezentati oriunde vi se cere la locul de munca insa sa stati pur si simplu la program nu sa mai si munciti, astfel patronul nu poate lua nici o masura de a va concedia deoarece nu ati lipsit de la locul de munca, astfel dv va prefaceti ca munciti asa cum patronul se preface ca va plateste la timp !
Nu este suficient sa se prezinte la munca si sa nu o presteze, deoarece si salariatul are obligatii....
codul muncii art 39 - (2) Salariatului îi revin, în principal, următoarele obligaţii:
a) obligaţia de a realiza norma de muncă sau, după caz, de a îndeplini atribuţiile ce îi revin conform fişei postului;
b) obligaţia de a respecta disciplina muncii;
c) obligaţia de a respecta prevederile cuprinse în regulamentul intern, în contractul colectiv de muncă aplicabil, precum şi în contractul individual de muncă;
d) obligaţia de fidelitate faţă de angajator în executarea atribuţiilor de serviciu;
e) obligaţia de a respecta măsurile de securitate şi sănătate a muncii în unitate;
f) obligaţia de a respecta secretul de serviciu

In schimb, pot inceta rap de munca, pana la rezolvarea conflictului (plata salariilor)
in situatia in care nu vreti sa va dati demisia.

Art. 250. – Salariaţii au dreptul la grevă pentru apărarea intereselor profesionale, economice şi sociale.
Art. 251. – (1) Greva reprezintă încetarea voluntară şi colectivă a lucrului de către salariaţi.
(2) Participarea salariaţilor la grevă este liberă. Nici un salariat nu poate fi constrâns să participe sau să nu participe la o grevă.
(3) Limitarea sau interzicerea dreptului la grevă poate interveni numai în cazurile şi pentru categoriile de salariaţi prevăzute expres de lege.
Art. 252. – Participarea la grevă, precum şi organizarea acesteia cu respectarea legii nu reprezintă o încălcare a obligaţiilor salariaţilor şi nu pot avea drept consecinţă sancţionarea disciplinară a salariaţilor grevişti sau a organizatorilor grevei.
Art. 253. – Modul de exercitare a dreptului de grevă, organizarea, declanşarea şi desfăşurarea grevei, procedurile prealabile declanşării grevei, suspendarea şi încetarea grevei, precum şi orice alte aspecte legate de grevă se reglementează prin lege specială.

Rog interventia unui consilier aici, poate nu este tocmai o solutie asta....

Art. 252. – Participarea la grevă, precum şi organizarea acesteia cu respectarea legii nu reprezintă o încălcare a obligaţiilor salariaţilor şi nu pot avea drept consecinţă sancţionarea disciplinară a salariaţilor grevişti sau a organizatorilor grevei.
Deci nu prea pot fi concediati salariatii daca se considera ca ar fi fost greva? va rog lamuriti-ma. Cum se participa si se organizeaza o greva cu respectarea legii?
Vioreld, utilizator
Vioreld a scris:

Art. 252. – Participarea la grevă, precum şi organizarea acesteia cu respectarea legii nu reprezintă o încălcare a obligaţiilor salariaţilor şi nu pot avea drept consecinţă sancţionarea disciplinară a salariaţilor grevişti sau a organizatorilor grevei.
Deci nu prea pot fi concediati salariatii daca se considera ca ar fi fost greva? va rog lamuriti-ma. Cum se participa si se organizeaza o greva cu respectarea legii?

nu puteti face greva fara respectarea legii :D (ati respectat procedura prealabila??)