avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 320 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general obiecte de inventar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

obiecte de inventar

am si eu o nelamurire in cea ce priveste ob.de inventar: eu cand le achizitionez fac urmatoarea inregistrare 303/401, 4426/401 si concomitent 603/303 si pe debit 8035.Intrebare: este corect ca le introduc pe cheltuieli in aceeasi zi in care le achizitionez? mai demult imparteam valoarea lor la 12 luni si pe fiecare luna introduceam pe chelt . astfel incat intr-un an de zile respectivul obiect se uza. Cand se crediteaza contul 8035?
Cel mai recent răspuns: lu_mar , utilizator 15:52, 23 Martie 2007
Depinde de valoarea obiectului de inventar ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obiect de inventar aroua_79 aroua_79 In luna iunie 2012 am achizitionat un aspirator, contat ca si obiect de inventar care a fost dat in folosinta in aceeasi luna. In luna ianuarie 2013, ... (vezi toată discuția)
Obiect de inventar katica katica SC a achizitionat diverse obiecte de inventar pe parcursul anilor 2007,2008 pt care nu s-a facut inregistrarea 603=303. Este gresit daca aceasta descarcare se ... (vezi toată discuția)
Inregistrare extrabilantiera in cont 8035 thesimonelu thesimonelu poate ma puteti ajuta in urmatoarea problema: am achizitionat stampila asociatiei, asociatie a parintilor, fara scop patrimonial, neplatitoare de TVA...la ... (vezi toată discuția)