Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general obiecte de inventar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

obiecte de inventar

am si eu o nelamurire in cea ce priveste ob.de inventar: eu cand le achizitionez fac urmatoarea inregistrare 303/401, 4426/401 si concomitent 603/303 si pe debit 8035.Intrebare: este corect ca le introduc pe cheltuieli in aceeasi zi in care le achizitionez? mai demult imparteam valoarea lor la 12 luni si pe fiecare luna introduceam pe chelt . astfel incat intr-un an de zile respectivul obiect se uza. Cand se crediteaza contul 8035?
Depinde de valoarea obiectului de inventar ...