Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cont bancar obligatoriu ?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cont bancar obligatoriu ?

La reactivarea unei firme este obligatoriu sa se deschida un cont la banca chiar daca activitatea este redusa si nu necesita operatiuni bancare ?
Buna seara.
Contul bancar face parte din atributele de identificare necesare ale unei firme .
Cum veti plati pe cineva prin banca daca nu aveti cont bancar ?
Bineinteles ca este necesar. Ce veti face daca aveti de incasat bani si vi se va cere un cont bancar unde sa se depuna banii ?
Nici vorba.
Nu este necesar niciun cont bancar.
Nu exista niciun text de lege care sa oblige la deschiderea unui cont bancar.

Exista niste legi pentru prevenirea spalarii banilor si evaziunii fiscale care solicita ca operatiunile sa nu se desfasoare cu numerar... atunci cind se depaseste un anume plafon de operatiuni.

Iar afirmatia ca un cont bancar este un atribut de identificare este o aberatie.
(de fapt este un citat dintr-un manual scris de un neghiob)

Chiar obligatia de a depune capitalul social, la constituire, intr-o banca este o cerinta discriminatorie, ilegala.

Nimeni nu ne poate obliga sa lasam banii/proprietatea noastra in depozitul si administrarea altuia.
Nimeni nu ma poate obliga sa-mi las averea pe mina unei firme/banci supuse riscului de faliment.
Este ilegal.

Este adevarat ca partenerii tai de afaceri iti pot cere sa ai cont, pentru o mai mare credibilitate sau transfer rapid.
Statul nu face, de ex. plati, decit prin trezorerie. Special face chestia asta ca sa te poata executa daca ai datorii.

In rest, daca poti sa eviti deschiderea unui cont... foarte bine.
Nu exista nicio obligatie legala sa deschizi cont la vreo institutie financiara.

Alberto Kurtyan
Albert Kurtyan, Consilier juridic
Buna ziua,
Referitor la problema tratata cu ceva timp in urma (2010) ma intereseaza daca exista vreun articol legal cu privire la obligativitatea unui srl sa detina un cont bancar?

Multumesc anticipat!