avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor de vechime trebuie acordat conform legii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor de vechime trebuie acordat conform legii

Buna ziua!

Va rog sa-mi spuneti daca sporul de vechime trebuie acordat obligatoriu conform legii! Care este actul nomativ care stipuleaza acest lucru si daca poate fi obtinut retroactiv?
Ce se intampla daca nu a fost primit niciodata?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: BG , utilizator 15:50, 16 Mai 2010
Da, este obligatoriu si se acorda intr-un anume procent in functie de nr. de ani.Fiind un drept, el trebuie sa se acorde chiar si retroactiv (fie si apeland la justitie daca amiabil nu se poate). Cadrul legal - contractele colective de munca, incepand cu cel la nivel national si Codul muncii,art.155.
Angajatorul poate sustine ca acest spor este inclus in salariu?
Trebuie sa reiasa acest lucru din statul de plata, nu? Care sunt pragurile procentuale pentru acest spor? Multumesc!
1. Sporurile se acorda numai la locurile de munca unde acestea nu sunt cuprinse in
salariul de baza.
Daca aceste sporuri sunt incluse in c.i.m. atunci acest lucru trebuie mentionat in contractul individual de munca sau in contrcatul colectiv de munca la nivel de unitate.

2. Sporurile minime ce se acorda pentru vechime in munca sunt : minimum 5% pentru 3 ani vechime si maximum 25% la o vechime de peste 20 de ani, din salariul de baza.
In practica se folosesc urmatoarele transe :
5% - intre 3 - 5 ani vechime in munca
10% - intre 5 - 10 ani vechime in munca
15% - intre 10- 15 ani vechime in munca
20% - intre 15- 20 ani vechime in munca 20%
25% - peste 20 ani vechime in munca
M-ar interesa si pe mine care este actul normativ in care sunt precizate aceste transe.
Nu exista un act normativ pentru asa ceva. Aceste transe se stabilesc prin CCM la nivel de unitate sau prin regulamentul intern, daca nu exista CCM.

Alte discuții în legătură

Vechime in munca geo123 geo123 Sunt angajata la o firma cu 5 angajati pe un post de studii superioare ( am studii superioare), cu un salariu de 1300 lei. In CCMN 2007-2010 art.41(d) se ... (vezi toată discuția)
Spor toxicitate nicula nicula Doresc lamuriri daca este sau nu obligatorie acordarea sporului de toxicitate pentru un salariat incadrat sudor. Mentionez ca acesta face activitati diverse ... (vezi toată discuția)
Spor vechime coromadaniel coromadaniel Buna ziua, Revin cu un alt subiect tot din compania mea si anume sporul de vechime. In momentul de fata in cazul meu am dreptul la un spor de vechime de ... (vezi toată discuția)