Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor de vechime trebuie acordat conform legii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor de vechime trebuie acordat conform legii

Buna ziua!

Va rog sa-mi spuneti daca sporul de vechime trebuie acordat obligatoriu conform legii! Care este actul nomativ care stipuleaza acest lucru si daca poate fi obtinut retroactiv?
Ce se intampla daca nu a fost primit niciodata?
Multumesc!
Da, este obligatoriu si se acorda intr-un anume procent in functie de nr. de ani.Fiind un drept, el trebuie sa se acorde chiar si retroactiv (fie si apeland la justitie daca amiabil nu se poate). Cadrul legal - contractele colective de munca, incepand cu cel la nivel national si Codul muncii,art.155.
Angajatorul poate sustine ca acest spor este inclus in salariu?
Trebuie sa reiasa acest lucru din statul de plata, nu? Care sunt pragurile procentuale pentru acest spor? Multumesc!
1. Sporurile se acorda numai la locurile de munca unde acestea nu sunt cuprinse in
salariul de baza.
Daca aceste sporuri sunt incluse in c.i.m. atunci acest lucru trebuie mentionat in contractul individual de munca sau in contrcatul colectiv de munca la nivel de unitate.

2. Sporurile minime ce se acorda pentru vechime in munca sunt : minimum 5% pentru 3 ani vechime si maximum 25% la o vechime de peste 20 de ani, din salariul de baza.
In practica se folosesc urmatoarele transe :
5% - intre 3 - 5 ani vechime in munca
10% - intre 5 - 10 ani vechime in munca
15% - intre 10- 15 ani vechime in munca
20% - intre 15- 20 ani vechime in munca 20%
25% - peste 20 ani vechime in munca
M-ar interesa si pe mine care este actul normativ in care sunt precizate aceste transe.
Nu exista un act normativ pentru asa ceva. Aceste transe se stabilesc prin CCM la nivel de unitate sau prin regulamentul intern, daca nu exista CCM.