avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 491 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... rca
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

rca

de curand am cumparat o masina sh ....daca o inmatriculez pe numele meu trebuie sa ii fac alt rca?acesta este valabil pana la sfarsitul anului....rca nu se face dupa seria de sasiu?multumesc?
Cel mai recent răspuns: nucu$ , utilizator 15:15, 15 Mai 2010
Aveti dreptate. Nu am fost foarte explicit si nu am furnizat toata informatia.
M-am confruntat cu un autoturism in leasing si toata argumentatia mea referitoare la continuitatea politei se bazeaza pe acest caz.
In cazul lui @cristianx004 nu se aplica aceasta clauza speciala a RCA si va trebui sa incheie o noua polita RCA.
In ceea ce priveste returnarea contravalorii politei am dreptate.
Daca luam in discutie o polita RCA incheiata pe o perioada de 6 luni, in valoare de 200 lei, polita ce se reziliaza la cererea proprietarului datorita instrainarii autoturismului dupa 3 luni de la intrarea in valabilitate a politei, atunci suma restituita fostului proprietar nu este 100 lei (200/6 luni*3 luni) ci mult mai putin (poate ajunge la 50 lei) functie de politica de preturi a fiecarei firma de asigurari.
Ultima modificare: Sâmbătă, 15 Mai 2010
ContSters85576, utilizator
Daca autoturismul isi schimba proprietarul este obligatorie o polita RCA pe numele noului proprietar. Dupa radierea masinii fostul proprietar poate cere returnarea primei ramase din poliat de asigurare.
LIVIU TOMESCU a scris:


In ceea ce priveste returnarea contravalorii politei am dreptate:-/.
Daca luam in discutie o polita RCA incheiata pe o perioada de 6 luni, in valoare de 200 lei, polita ce se reziliaza la cererea proprietarului datorita instrainarii autoturismului dupa 3 luni de la intrarea in valabilitate a politei, atunci suma restituita fostului proprietar nu este 100 lei (200/6 luni*3 luni) ci mult mai putin (poate ajunge la 50 lei) functie de politica de preturi a fiecarei firma de asigurari.

Categoric NU si iata de ce:
Art. 31. -
(1) Pentru vehiculele care se radiaza din circulatie sau pentru care asiguratul
nu mai are calitatea de titular al inmatricularii/inregistrarii in perioada de
asigurare, prima de asigurare aferenta perioadei cuprinse intre data inceperii
si data incetarii raspunderii asiguratorului RCA se calculeaza prin insumarea
primelor lunare stabilite in tariful de prime al asiguratorului RCA,
corespunzator numarului de luni intregi de asigurare cuprinse in perioada de
valabilitate a asigurarii. Orice fractiune de luna este considerata luna
intreaga.
(2) In situatiile mentionate la alin. (1) asiguratorul este obligat sa
restituie asiguratului, la cererea scrisa a acestuia, insotita de documentele
doveditoare, diferenta dintre prima de asigurare platita si cea calculata
conform alin. (1),
numai in cazurile in care nu s-au platit sau nu se datoreaza
despagubiri pentru evenimente produse in perioada de valabilitate a asigurarii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vrea să fac rca pe numele unuia din utilizatori. În cazul unui eveniment, poate respinge asigurătorul despăgubirea din această cauză? Stefan Alexandroae Stefan Alexandroae Buna ziua , voi achiziționa un autoturism nou , pe numele meu. Eu nu am mai avut autoturisme deținute în proprietate , fostul autoturism a fost înscris pe ... (vezi toată discuția)
Pot fi emise 2 rca pentru acelesi autoturism? MONA PARASCHIVU MONA PARASCHIVU Buna ziua .Am semnat un contract de novatie in anul 2009 prin care am preluat ratele la un autoturism si am devenit utilizator cesionar.In luna decembrie 2009 ... (vezi toată discuția)
Despagubire rca nepynepy nepynepy as dori sa stiu ce se intampla daca am produs un accident rutier din vina mea iar firma mea de asigurari nu vrea sa despagubeasca ? (vezi toată discuția)