Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... rca
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

rca

de curand am cumparat o masina sh ....daca o inmatriculez pe numele meu trebuie sa ii fac alt rca?acesta este valabil pana la sfarsitul anului....rca nu se face dupa seria de sasiu?multumesc?
Aveti dreptate. Nu am fost foarte explicit si nu am furnizat toata informatia.
M-am confruntat cu un autoturism in leasing si toata argumentatia mea referitoare la continuitatea politei se bazeaza pe acest caz.
In cazul lui @cristianx004 nu se aplica aceasta clauza speciala a RCA si va trebui sa incheie o noua polita RCA.
In ceea ce priveste returnarea contravalorii politei am dreptate.
Daca luam in discutie o polita RCA incheiata pe o perioada de 6 luni, in valoare de 200 lei, polita ce se reziliaza la cererea proprietarului datorita instrainarii autoturismului dupa 3 luni de la intrarea in valabilitate a politei, atunci suma restituita fostului proprietar nu este 100 lei (200/6 luni*3 luni) ci mult mai putin (poate ajunge la 50 lei) functie de politica de preturi a fiecarei firma de asigurari.
ContSters85576, utilizator
Daca autoturismul isi schimba proprietarul este obligatorie o polita RCA pe numele noului proprietar. Dupa radierea masinii fostul proprietar poate cere returnarea primei ramase din poliat de asigurare.
LIVIU TOMESCU a scris:

In ceea ce priveste returnarea contravalorii politei am dreptate:-/.
Daca luam in discutie o polita RCA incheiata pe o perioada de 6 luni, in valoare de 200 lei, polita ce se reziliaza la cererea proprietarului datorita instrainarii autoturismului dupa 3 luni de la intrarea in valabilitate a politei, atunci suma restituita fostului proprietar nu este 100 lei (200/6 luni*3 luni) ci mult mai putin (poate ajunge la 50 lei) functie de politica de preturi a fiecarei firma de asigurari.

Categoric NU si iata de ce:
Art. 31. -
(1) Pentru vehiculele care se radiaza din circulatie sau pentru care asiguratul
nu mai are calitatea de titular al inmatricularii/inregistrarii in perioada de
asigurare, prima de asigurare aferenta perioadei cuprinse intre data inceperii
si data incetarii raspunderii asiguratorului RCA se calculeaza prin insumarea
primelor lunare stabilite in tariful de prime al asiguratorului RCA,
corespunzator numarului de luni intregi de asigurare cuprinse in perioada de
valabilitate a asigurarii. Orice fractiune de luna este considerata luna
intreaga.
(2) In situatiile mentionate la alin. (1) asiguratorul este obligat sa
restituie asiguratului, la cererea scrisa a acestuia, insotita de documentele
doveditoare, diferenta dintre prima de asigurare platita si cea calculata
conform alin. (1),
numai in cazurile in care nu s-au platit sau nu se datoreaza
despagubiri pentru evenimente produse in perioada de valabilitate a asigurarii.