Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... ne ia statul 10% sau 25% din salarii?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

ne ia statul 10% sau 25% din salarii?

Buna,

Am citit proiectul de OUG....acolo scria ca statul o sa ia 25% din salariu.
La televizor in schimb se poarta tot felu de discutii cum ca o sa ia doar 10%.
Ce credeti ca se va intampla pana la urma?

O seara placuta
“Picanterii” din stenograma intalnirii Presedintie-Sindicate din 09.05.2010 (Sursa Publisind) :

P: este momentul adevarului; asa nu se mai poate
P: a discutat cu Cabinetul inainte de a iesi cu declaratiile; daca se facea din timp restructurarea sistemului public nu mai era necesara reducerea salariilor
P: in niciun caz nu se vizeaza mentinerea numarului de angajati in sistemul public
P: faceti ce vreti, comisii paritare sau cum s-or numi si selectati personalul care urmeaza a fi disponibilizat
P: eu sunt sigur ca toti stim cate cadre didactice pot fi disponibilizate sau cate pot fi trecute in sistemul prescolar; avem 3 sate cu 3 scoli si cate 6 copii in fiecare
P: in sistemul de sanatate avem 200 de spitale in plus si ne plangem ca nu avem personal; de ce nu reducem numarul de spitale si nu comasam personalul? spitalele mici oricum mor din lipsa de echipament, situatiile critice fiind directionate catre spitalele mari
P: tara asta ne e a mea, e a voastra
S: da, dar nu o conducem noi
P: este nevoie ca aerul, de masuri urgente de la 1 iunie
S: aprobarea unei HG pentru modificarea salariului minim dureaza o zi
P: nu este asa de simplu
P: nicio pensie nu va scapa; cele prevazute de legi speciale vor fi impozitate dramatic incepand cu 1 iunie
S: daca impozitati doar pensiile este discriminare
P: daca reusim sa obtinem acest respiro pana la 31 decembrie, nu conteaza ce procese vom pierde ulterior; aceste 6 luni sunt vitale; se va termina cu toate salariile si pensiile speciale
(…)
S: luati in calcul o aplicare diferentiata a masurilor pe categorii de salariati?
P: sunt ministri care sustin asta dar eu nu cred ca este o idee buna; vor incepe intrebarile: cine merita mai mult; ca la salarizarea unitara; se detaseaza categoriile privilegiate; nu resping ideea dar am pierde saptamani inutil iar termenul este 1 iunie
P: de la 1 iunie MFP elibereaza fond de salarii cu 25% mai putin
S: vor fi procese; sunt deja sentinte executorii

P: legat de legislatie s-a facut o analiza atenta in justitie si din punct de vedere constitutional
P: exista si precedent CEDO (cazul unui stat european) pentru neexecutare de hotarari judecatoresti cu justificarea lipsei de venituri
P: platim cand nu mai avem deficit - peste 20 de ani (Nota S.P. – Dhaa?! iata o gandire realmente pragmatica din partea garantului Constitutziei vis-à-vis de ducerea la indeplinire a art 16 din L. 304/2004 )
P: metode legislative sunt; putem discuta; nu ma astept la solidaritate cu Guvernul:giggle:
(…)

S: cum vedeti dvs. posibilitatea liderilor sindicali de a transmite oamenilor ca este necesar sa li se taie din salariu?
S: haideti sa gasim impreuna solutii
P: nu-mi place sa reduc pensii; stiu cat de greu le este oamenilor din tara asta; la fondul public de pensii am transferat 1,7 mld si tot mai lipsesc 15%
S: aveti sursa: stopati transferul spre Pilonul II
P: daca este asa, vom stopa
S: prin masurile luate faceti jocul FMI

P: (reactie foarte dura) daca mai spuneti despre seful statului roman ca face jocul unor structuri straine, nu mai avem ce discuta; eu nu fac jocuri; nu vreau sa mai fiu ales; eu apar statul asta, nu am interese electorale
S: ce inseamna diminuarea timp de 6 luni? inghetare apoi revenire? de la 1 ianuarie 2011 va fi bine?
P: stopam acum, apoi daca institutiile statutlui isi revin, reluam; stiu sigur ca facem ceea ce trebuie
S: trebuie sa intelegeti ca sindicatele nu au prea multe modalitati la indemana: ori se solutioneaza prin acord ori asteptati-va la reactii; sa nu ne acuzati ca incitam oamenii
S: ce mesaj vedeti dvs. ca ar putea fi transmis oamenilor?
S: ne-ati pus in fata faptului implinit
P: ma astept la sute de mii de oameni in strada; imi asum tot; asta e; as vrea sa evitam violentele; IN CALITATE DE SEF C.S.A.T. VOI INTERZICE ORICE INTRARE IN FORTA IN MANIFESTANTI; nu vreau sa se intample ca in Grecia; m-a oripilat ce am vazut
P: mai bine imi asum asta acum decat sa continui sa ma fac ca nu vad cum tara asta este impinsa in faliment
S: cine o impinge, noi?
P: nu, vointa colectiva;
(nota S.P. , care refuza ca alternativa diminuarea drastica a achizitziilor publice) astazi daca te imprumuti pentru altceva decat pentru investitii „amanetezi viitorul tarii”
P: nu sunt in masura sa fac niciun pas inapoi
S: nu este vorba despre pasi inapoi; noi va propunem un pachet de masuri ce nu va impinge oamenii spre disperare ci va ajuta tara
P: (ironic) nu suntem in situatie disperata, mai putem imprumuta bani
S: este o contradictie grava intre masuri; reducerea de salarrii de 25% suprapusa pe reducerea pensiilor cu 15% nu sunt operabile; va izbucni un scandal social care va bloca tot
S: cheltuielile aiuristice continua; ceasuri aurite si altele care nici macar nu sunt fabricate in Romania
P: toate cohortele de functionari care gestioneaza fondurile europene trebuie desfiintate imediat si date in privat
S: pai 3 sferturi sunt date deja
P: nu ma refer la micile structuri de consultanta, este vorba despre marile unitati de implementare din ministere, care ne-au adus aici; la transporturi unitatea e enorma si nu a facut nimic (nota S.P. care strutzo-camila ar trebuie sa poarte deci pene?)
(…)
S: acceptati modificarea salariului minim din iunie?
P: ma fortati sa ma pronunt pe aspecte asupra carora nu au convenit nici patronatele
P: sunt de acord ca un salariu minim de 600 de lei stimuleaza evaziunea
S: sa luati in calcul organizarea unei noi Inspectii a Muncii tripartita, independenta
S: este nevoie de legislatie care sa prevada faptul ca sindicatele sunt parti egale in organismele care decid disponibilizarile
P: Nu care decid disponibilizari ci care stabilesc criteriile de disponibilizare; decizia apartine angajatorului

S: sunteti de acord cu depolitizarea administratiei?
P: da
(Nota S.P. - deci este politizata pe fatza...)
S: sunteti de acord ca angajatorul care decide concedierea trebuie sa plateasca in cazul in care cel concediat castiga in instanta?
P: da ( Nota S.P. – vezi raspunsul P referitor la plata drepturilor castigate in instanta… adica 20 de ani. Daca om mai fi…)

Doamne ajuta!
O zi frumoasa:)
Ce castiga bugetul de stat prin reducerea cu 25% a fondului de salarii din administratia publica locala, banii ramanand la bugetul local?Mai mult, se diminueaza veniturile la bugetul de stat prin micsorarea contributiilor datorate la bugetul asigurarilor sociale.Avand in vedere ca in cadrul primariilor sunt multi angajati carora nu li se pot lua 25% deoarece ar scadea sub 600 de lei( ce sa mai vorbesc de 705 lei), ar insemna ca prin reducerea fondului de salarii cu 25%, unora li se va taia 30-35%.
am observat in nenumarate randuri ca unii, mai mult sau mai putin specialisti, se chinuie sa dea fel de fel de explicatii stiintifice cu privire la faptul ca suntem in mare criza si ca nu mai sunt bani.
sigur, da bine sa vorbesti in limbaj de lemn si sa pari "deontolog".
eu, ca nespecialist in economie, zic asa:
DACA CEI CARE NE CONDUC AR FURA UN PIC MAI PUTIN, AM AVEA BANI SUFICIENTI PT. SANATATE, INVATAMANT, SOSELE ETC.
"P: platim cand nu mai avem deficit - peste 20 de ani (Nota S.P. – Dhaa?! iata o gandire realmente pragmatica din partea garantului Constitutziei vis-à-vis de ducerea la indeplinire a art 16 din L. 304/2004 )"
Bineinteles la data platii efective cu daune , spese penalitati si dobanzi la cursul BCE in euro ca deh santem in Europa . Sau probabil ca se gandeste ca va sa-i amane justitia pe contestatari 20 de ani si nu multi vor izbavi. Acest mod de gandire a fost si este tipic tuturor politicienilor nostri postdecembristi. Amanarea rezolvarii problemelor de fond si solutii pompieristice pe moment. Deci sa inteleg ca legiuitorul constitutional , acelasi care a aprobat prin lege propriul sau buget anual aflat in exercitiu are calitatea si indreptatirea ca sa vie mai apoi printr-o alta lege sa desfiinteze unilateral efectele unor contracte de munca incheiate intre terti in care una din parti ar fi el insusi prin prepusii sai. Si asta fara a da socoteala ca de ce n-a respectat bugetul pe care l-a propus. Asta seamana cu "eu centrez eu dau cu capul si cand mingea n-a ajuns in poarta in calitate de arbitru fluier fault caci mi se pare ca nu am dat gol si deci tot eu voi mai trage un sut de la 11 metri". Daca cumva din greseala portarul apara fluier hent la portar si repet lovitura. Asa sa tot dai "goluri" la buzunarele celor care traiesc in tara asta si care stau si se minuna de "intelighentia" politrucilor indiferent de culoarea lor politica.
Stiu unitati scolare care au atacat in instanta reincadrarile.
Sperand ca va avea loc un cutremur, eu nu am citit proiectul de reducere cu 25%.

Am 2 intrebari cu multumiri celui/celor care ma vor lumina:

1. Am de luat o diferenta de salar pe lunile ian-martie a.c. pe care se pare nici luna aceasta nu o voi lua din lipsa de fonduri. Daca voi primi diferenta in 10 iulie (cand voi primi salariul pe luna iunie) aceasta diferenta va fi redusa si ea cu 25%? Logic nu ar trebui!!!
2. Daca pe 10 iulie voi pleca in vacanta, prima de vacanta va fi redusa cu 25%?