Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... sunt interesat..........!
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

sunt interesat..........!

Ma scuzati as vrea sa stiu si eu cat dureaza vacanta judiciara(judecatoreasca).... si datele mai precise de cand ...pana cand...?.Va multumesc anticipat
Din cate stiu eu, aceasta vacanta incepe in fiecare an in 1 iulie si dureaza pana la 1 septembrie. Poate ca aceasta perioada este o regula prevazuta intr-un act normativ (ca, de ex., la cadrele didactice prevazuta in statut).
chiar si in "vacanta " tot mai sunt complete de judecata care isi desfasoara activitatea
Conform Hotararii nr.387/2005 a Plenului Consiliului Superior al Magistraturii pentru aprobarea Regulamentului de ordine interioara al instantelor judecatoresti:

Vacanţa judecătorească
Art. 159 - (1) Vacanţa judecătorească este de două luni în fiecare an calendaristic, în intervalul 1 iulie - 31 august.
(2) Concediul de odihnă anual pentru întregul personal al instanţelor judecătoreşti se efectuează, de regulă, în timpul vacanţei judecătoreşti.
(3) În timpul vacanţei judecătoreşti vor fi judecate cauzele pentru care legea prevede soluţionarea de urgenţă şi cu celeritate.
Art. 160 - În timpul vacanţei judecătoreşti, colegiile de conducere, la propunerea preşedinţilor, vor stabili numărul şi compunerea completelor de judecată care vor funcţiona numai pentru această perioadă.