Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... vacanta judecatoreasca
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

vacanta judecatoreasca

In timpul vacantei judecatoresti un caz d ulltraj contra bunelor moravuri si tulburarea linistii publice se judeca?cel in cauza fiind p arest...va multumesc frumos
Cauzele penale sunt cauze care se judeca de urgenta si cu precadere, deci se vor acorda termene si in vacanta judecatoreasca.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
buna ziua
cauzele penale sunt cauze care se judeca de urgenta si cu precadere de completele programate ca si complete care judeca urgentele pe perioada de vacanta ,instantele nu se inchid sunt complete de vacanta care asigura permaneta .
In perioada vacantei judecatoresti se judeca atat cauze penale , cat si cauze civile....dar numai cele urgente.
da
va multumesc!