Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit venituri rezident temporar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit venituri rezident temporar

Buna ziua,

As dori sa stiu daca trebuie declarate si platite taxe in Romania pentru venituri obtinute in urma unui contract de colaborare servicii lingvistice intre o firma din SUA, neinregistrata fiscal in Romania, si un strain cu rezidenta temporara in Romania.
Serviciile tip "project" se presteaza on line, iar plata se face in cont bancar.
Va multumesc anticipat.
Cine prestează serviciul, persoana straina nerezidenta?
In principiu, trebuie sa stabiliti daca se desfăşoară activitate independentă prin intermediul unui sediu permanent în România, intrucat este impozabil venitul atribuibil sediului permanent. A se vedea in acest sens art.8 din Codul fiscal si Conventia de evitare a dubei impuneri.
In principiu, cam atat, caci dpv TVA , locul prestarii nu este Romania.