Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Al doilea loc de munca pentru functionarii publici
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Al doilea loc de munca pentru functionarii publici

Am inteles bine din L 330/ 2009, fp au voie de la aparitia legii sa aibe un al doilea loc de munca??
ptrclavinia a scris:

Am inteles bine din L 330/ 2009, fp au voie de la aparitia legii sa aibe un al doilea loc de munca??

Potrivit art.96 alin.1 din Legea nr.188/1999, functionarii publici pot exercita functii sau activitati in domeniul didactic, al cercetarii stiintifice, al creatiei literar-artistice si in alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt in legatura directa sau indirecta cu atributiile exercitate ca functionar public potrivit fisei postului.
Prin urmare, f.p. poate avea un al doilea loc de munca care nu trebuie sa aiba legatura directa sau indirecta cu atributiile exercitate ca functionar public potrivit fisei postului.