Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Al doilea job pentru functionarii publici
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Al doilea job pentru functionarii publici

In cazul unui functionar public, ce alte activitati poate desfasura pe langa functia de baza si unde sunt stipulate aceste conditii? Am inteles ca sunt modificari fata de Legea 188 in forma ei initiala.
Art. 96 (1) din Legea nr.188/1999 a fost modificat prin art.52 din Legea nr.330/2009 si are urmatorul continut :
Functionarii publici pot exercita functii sau activitati in domeniul didactic, al cercetarii stiintifice, al creatiei literar-artistice si in alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt in legatura directa sau indirecta cu atributiile exercitate ca functionar public potrivit fisei postului.