Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... ordinea de plata a datoriilor fata de asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

ordinea de plata a datoriilor fata de asociatie

in ce ordine se inregistreaza platile datoriilor fata de asociatie, in conditiile in care restantierul accepta numai sume egale cu cheltuielile din luna curenta.
refuzam banii?
Ati dat si Dv.....:) un caz mai degraba demn de psihiatru.
Dar aveti dreptate, in blocuri dai de tot felul de oameni. Mie mi s-a intamplat ca un proprietar sa nu-si recunoasca o restanta pe motiv ca eu am chitantiere duble si ca i-am aplicat o asemenea chitanta tocmai la suma pe care pretindea ca o platise, dar.....pentru care nu gasea chitanta acasa...:)) Adica sa ne asteptam d-acum din ce in ce mai mult la aparitia acestor cazuri patologice adevarate sau doar mimate si ne vedem de treaba noastra, sa nu ne punem la mintea lor....
restantierul nu contesta si nu a contestat cuantumul sau continutul vreunei cheltuieli.
Am obtinut din partea lui o semnatura pe un desfasurator cu restantele acestuia, valori pe care le-a acceptat tacit. In momentul in care am precizat ca urmeaza sa-i
incasam penalitati aferente restantei, in limitele dispozitiilor legale in vigoare, nu a
mai venit pe la casierie.Prefera sa trimita sumele care vrea sa le plateasca, prin mandat postal, inscriind la corespondenta luna.Este o joaca interesanta. Conform
cutumei, si prevederilor codului civil, indiferent de dorinta datornicului,creditorul va
inregistra plata si va sterge restanta si efectele ei (penalizarile) in ordinea cronologica a scadentei acestora, pe masura ce incaseaza banii,sub orice forma sau cu orice mentiune. este ceva gresit in asta?
Nu este nimic gresit in a scade platile din debitele cele mai vechi. Asa este normal. Sa nu fiu gresit ineles, eu nu sustin ca ar fi gresit ceea ce spune @AVOL sau @eufortune. Este corect ceea ce spuneti.
Dar eu insist asupra necesitatii intelegerii intre restantier si conducerea asociatiei, intelegere scrisa daca se poate. Aceasta intelegere are mai multe efecte benefice printre care: certuri si dusmanii mai putine intre vecini, "stimularea" restantierului sa plateasca, dovada ca s-a incercat concilierea, dovada in instanta ca restantierul a cunoscut si acceptat debitul....
Eu sunt pentru aplicarea legii la fel pentru toata lumea, dar fiecare om trebuie ascultat, lamurit, inteles, ajutat, consiliat, indrumat de cei din conducerea asociatiei.
Se poate ca, in functie de situatia sociala a restantierului si de situatia economico-financiara a asociatiei, comitetul executiv sa inghete calculul penalizarilor, sa reduca din penalizarile acumulate, sa reesaloneze debitele pe o anumita perioada fara penalizarii, s.a.m.d.
Regulile de imputatie a platii si aplicarea lor la asociatiile de proprietari au mai fost discutate si aici www.avocatnet.ro/content/for...