avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 641 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare firma noua, Bucuresti sector 5
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare firma noua, Bucuresti sector 5

Doresc sa infiintez o firma noua, pana acum stiu de urmatoarele etape:

- aprox. 400 lei taxe Registrul Comertului,

- 200 lei capital social;

- 50 lei declaratie notariala pt persoana ce va fi administrator (specimen de semnatura);

Poate cineva sa imi spuna pas cu pas unde trebuie sa ajung fizic sa completez aceste formulare, adresa institutiilor.

Multumesc
Cel mai recent răspuns: alberto_e60 , utilizator 22:12, 24 Mai 2010
Va trebui sa intocmiti actul constitutiv al viitoarei societati ( Legea 31/1990), depinde ce forma de organizare alegeti. Sunt cazuri cand este necesar contract de societate si statut, care impreuna formeaza actul constitutiv.
Apoi mergeti la un notariat public care va legaliza respectivul act, va lua declararatie viitorului administrator ca intruneste toate conditiile legale pt. indeplinirea acestei calitati, va lua specimen de semnatura. Toate acestea sunt acte notariale.
In maxim 15 zile de la semnarea actului constitutiv la notariat, trebuie sa depuneti dosarul la Registrul Comertului in vederea inmatricularii si dobandirii personalitatii juridice.
Trebuie sa faceti dovada sediului social, in baza unui titlu ( contract de inchiriere, de comodat, etc.)
Mult succes.
Adevarul este ca o societatea care ase ocupa cu astfel de activitati( inmatriculari societati comerciale,etc..) nu cred ca va va lua mai mult de 1500 roni( incluse toate tarifele: cele notariale, la ORC, capital social, tot)
Cel putin, aici in nord( Satu Mare) asa stau lucrurile.
basilmir a scris:

Doresc sa infiintez o firma noua, pana acum stiu de urmatoarele etape:

- aprox. 400 lei taxe Registrul Comertului,

- 200 lei capital social;

- 50 lei declaratie notariala pt persoana ce va fi administrator (specimen de semnatura);

Poate cineva sa imi spuna pas cu pas unde trebuie sa ajung fizic sa completez aceste formulare, adresa institutiilor.

Multumesc


actul constitutiv se poate incheia in forma autentica (atunci cand la capitalul social se aduce ca aport un teren), la avocat, consilier juridic sau sub semnatura privata. În cazul SRL este suficient sa se incheie doar act constitutiv in forma actualizata.
Se completeaza urmatoarele cereri:
[ link extern ]
[ link extern ]
[ link extern ]
[ link extern ]
Un ghid cu privire la alte acte necesare gasiti si aici:
[ link extern ]
Multumesc pentru informatii. Cam asa stiam si eu.
Ma intrebam doar "cat" de greu poate fi sa iti deschizi singur firma. Se pare ca nu asa de greu.
Super. De real ajutor! Vad ca se pot completa direct in PDF. Am sa le fac asa si va anunt ce reusesc.

Multumesc.

aba812001 a scris:

actul constitutiv se poate incheia in forma autentica (atunci cand la capitalul social se aduce ca aport un teren), la avocat, consilier juridic sau sub semnatura privata. În cazul SRL este suficient sa se incheie doar act constitutiv in forma actualizata.
Se completeaza urmatoarele cereri:
[ link extern ]
[ link extern ]
[ link extern ]
[ link extern ]
Un ghid cu privire la alte acte necesare gasiti si aici:
[ link extern ]
va doresc bafta,dar nu este asa de simplu.eu am autorizat un alt cod caen si am o firma care functioneaza de 17 ani si tot am apelat la o persoana cu experienta in acest sens.

Alte discuții în legătură

Infiintarea unei firme Damian777 Damian777 De ce acte ai nevoie ptr. a infiinta o firma , daca e nevoie neaparat sa ai angajati daca da de cati si de cand trebuie sa ii declari, ce acte trebuiesc :D ... (vezi toată discuția)
Ajutor firme! succes succes BUNA ZIUA! va rog sa-mi spuneti de ce acte am nevoie si cum procedez ca sa modific statutul unei societati, sa modific actul constitutiv sau sa schimb codul ... (vezi toată discuția)
Intrebare despre actul constitutiv al societãþii robertsega32 robertsega32 Buna ziua, Pentru infiintarea unei societăţi, actul constitutiv poate fi întocmit sub semnătură privată? În cazul despre care vorbesc, asociatul ... (vezi toată discuția)