Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... contributii sociale pentru PFA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

contributii sociale pentru PFA

Vreau sa ma inregistrez ca persoana fizica autorizata cu activitate principala cod CAEN 6201 - activitati de realizare software la comanda . Pentru acest cod nu exista norme de venit stabilite. intrebarile mele sunt :
1. Pot opta acum in 2012 pentru impozitarea in sistem real cu plata anuala sau trimestriala ?
2. Care sunt contributiile sociale ce trebuie platite obligatoriu, in conditiile in care sunt angajat?
3. Care este baza de calcul al contributiilor sociale?
3.baza de calcul o reprezinta venitul net anual impozabil, ce se determina ca diferenta intre venitul brut si cheltuielile deductibile, justificate prin documente.( va trebui sa tineti contabilitatea in partida simpla)
2. 16%- impozit
5,5 % CASS ( daca PFA este singura sursa de venit , nu mai putin de corespondentul salariu min.( in prezent aprox 45 RON anual)
31,3% CAS (1: daca PFA este singura sursa de venit , nu mai putin de corespondentul salariu min.( in prezent aprox 220 RON anual) 2: daca sunteti angajat si in alta parte cu CIM chiar si cu timp partial, nu mai sunteti obligat la CAS)
1. neavand posibilitatea de fi impozitat la norma de venit, nu va ramane decat impoz. in sistem real.Aici platile datorate se fac trimestrial,in primul an, pe baza declaratiei estimative, urmand ca in anul urmator sa se faca regularizarea sumelor

In ceea ce priveste contributia la pensii pentru anul 2012, salariul mediu brut utilizat la stabilirea cuantumului contributiei (2022 lei) s-a transformat in 2117 lei. In concluzie, venitul minim asigurat 35% din 2117 = 741 lei (baza de calcul); 741*31.3% = 232 lei/luna.
L.C.

[ link extern ] /
..foarte binevenita precizarea =D> Observ acum ca am indicat eronat, atat valoarea datorata cat si perioada la care se refera. Scuze !
mayer, utilizator