Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva la casa de amanet
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva la casa de amanet

Am o casa de amanet ce va depasi plafonul de 35000 de euro si nu stiu daca voi deveni platitor de tva la comisionul incasat (stiu ca acordarea de credite este o activitate scutita de tva conf.art.141 alin.2 lita pct. Codul Fiscal).
Va rog ,daca poate cineva sa ma lamureasca concret (am citit in lege dar n-am inteles de loc):scutirea de tva a activitatii este valabila doar pana la acest plafon?Inseamna ca pana acum am fost scutit de tva datorita art.152(regim special de scutire ) si nu datorita articolului 141 pe care il gasesc inutil.
In cazul vanzarii aurului nerecuperat de clienti cifra de afaceri o reprezinta intreaga valoare care se inregistreaza in contul 707.