avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 293 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta. Cat conteaza la un divort, faptul ca sotia paraseste caminul conjugal, datorita problemelor cu sotul, nu din alte motive. La mijloc sunt 2 copii gemeni. Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: ContSters147020 , utilizator 12:17, 21 Mai 2010
Conteaza destul de mult, in functie de sitatia care a dus la "parasirea caminului conjugal", adica daca a plecat sngura ori cu copii, daca a fost alungata ori nu.
Intrebarea este pusa din punct de vedere al sotului sau al sotiei?
Din punct de vedere al divortului sau al incredintarii minorilor? ;)
daca sotia a parasit domiciliul datorita imposibilitatii faptice de a mai convietui cu sotul sau in domiciliul conjugal, acest fapt nu va influenta in mod negativ desfasurarea procesului .
astfel, de exemplu, daca sotul era violent cu sotia si aceasta traia intr-o stare permanenta de tensiune , se considera ca a fost indreptatita sa paraseasca domiciliul conjugal. ;)
roxanel a scris:

daca sotia a parasit domiciliul datorita imposibilitatii faptice de a mai convietui cu sotul sau in domiciliul conjugal, acest fapt nu va influenta in mod negativ desfasurarea procesului .
astfel, de exemplu, daca sotul era violent cu sotia si aceasta traia intr-o stare permanenta de tensiune , se considera ca a fost indreptatita sa paraseasca domiciliul conjugal. ;)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am o problema in legatura cu divortul gynutza_sweet gynutza_sweet sunt casatorita si am o fetita in varsta de 2 ani,nu ma mai inteleg cu sotul si il banuiesc de adulter. nu stiu ce sa fac,daca plec de la el si iau fetita cu ... (vezi toată discuția)
Persoana feminină cu peste 35 de ani de căsătorie, dacă părăsește ... JuganDumitru JuganDumitru Persoana feminină cu peste 35 de ani de căsătorie, dacă părăsește căminul conjugal pe motiv de violență verbală din partea soțului ce pățeste ... (vezi toată discuția)
In tinpul divortului sperantagabi sperantagabi Daca in timpul derulari procesului de divort unul dindre soti paraseste caminul conjugal , iar cel parasit ramine in caminul conjugal , il afecteaza ia fata ... (vezi toată discuția)