Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta. Cat conteaza la un divort, faptul ca sotia paraseste caminul conjugal, datorita problemelor cu sotul, nu din alte motive. La mijloc sunt 2 copii gemeni. Va multumesc anticipat
Conteaza destul de mult, in functie de sitatia care a dus la "parasirea caminului conjugal", adica daca a plecat sngura ori cu copii, daca a fost alungata ori nu.
Intrebarea este pusa din punct de vedere al sotului sau al sotiei?
Din punct de vedere al divortului sau al incredintarii minorilor? ;)
daca sotia a parasit domiciliul datorita imposibilitatii faptice de a mai convietui cu sotul sau in domiciliul conjugal, acest fapt nu va influenta in mod negativ desfasurarea procesului .
astfel, de exemplu, daca sotul era violent cu sotia si aceasta traia intr-o stare permanenta de tensiune , se considera ca a fost indreptatita sa paraseasca domiciliul conjugal. ;)
roxanel a scris:

daca sotia a parasit domiciliul datorita imposibilitatii faptice de a mai convietui cu sotul sau in domiciliul conjugal, acest fapt nu va influenta in mod negativ desfasurarea procesului .
astfel, de exemplu, daca sotul era violent cu sotia si aceasta traia intr-o stare permanenta de tensiune , se considera ca a fost indreptatita sa paraseasca domiciliul conjugal. ;)