Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale ZI LIBERA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

ZI LIBERA

CE SACTIUNI RISCA O FIRMA PRIVATA DACA NU RESPECTA ZIUA LIBERA DATA DE GUVERN CUM AR FI ZIUA DE LUNI 24MAI.
amenda :)
INTRE CIT SI CIT?
sarbatoarea legala se plateste daca nu venim la lucru?
Si daca se vine la lucru deoarece nu se poate intrerupe activitatea, ce acte trebuie sa ducem la ITM pt a anunta acest lucru?
mai este dezbatut acest subiect despre orele suplimentare si sarbatorile legale: www.avocatnet.ro/content/for...
poate gasiti ceva util.
O zi placuta!
ContSters149, utilizator
Buna ziua. Din Codul muncii:
Art. 276. - (1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
f) incalcarea de catre angajator a prevederilor art. 134 si 137, cu amenda de la 5.000 lei la 10.000 lei;
g) incalcarea obligatiei prevazute la art. 135, cu amenda de la 5.000 lei la 20.000 lei;
h) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
i) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;