Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SANSE DE RECUPERARE DEBIT CU NOUL COD FISCAL DIN ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SANSE DE RECUPERARE DEBIT CU NOUL COD FISCAL DIN 05.2010

Buna ziua !

A. Am cumparat ca persoana juridica ( X - actionar 100% , administrator 100% , autorizat 100% pentru specimen semnatura bancara ) marfa cu plata in avans ( suma de 20000 lei cu TVA ) si ridicarea marfii dupa intrarea banilor in cont ( marfa in custodie ) pe baza de factura de la Y in data de 19.06.2009 dupa care nu mi sa livrat nici o marfa , respectiv nici bani returnati in cont pana in prezent ; Y are ca actionar si administrator 100 % o singura persoana - I.N. dar sotia sa - I.A. are specimen de semnatura in banca pentru BO / CEC -uri , OP , retrageri de bani , emiteri de facturi , plati impozite ( TVA , impozit pe profit , etc ) ; contractul de V - C dintre X si Y este semnat de SB, actionarul si adminstratorul 100% , drept de semnatura 100% in banca si IA, sotia d-lui IN care are doar drept de semnatura in banca ( asa a declarat verbal la data semnarii contractului ca are autoritate deplina la semnare acte dar ulterior verificand la ONRC am constatat ca numai IN este actionar si administrator 100% iar sotia sa are doar drept de semnatura in banca ) .
Ce sanse am sa castig in instanta in acest caz , eu firma X in urmatoarele 2 cazuri :

1. pe baza de contract de V - C , factura + BO semnat si avalizat si pe persoana fizica dar pe numele IA pentru BO / CEC -uri , OP , retrageri de bani , emiteri de facturi , plati impozite ( TVA , impozit pe profit , etc ) ;

2. numai pe baza de contract de V - C si factura .

B. Care procedura este avantajoasa d.p.d.v. al costului si rapiditatii derularii unui proces :
1. introducerea BO completat cu suma restanta de mine , firma X ( precizez ca am pact cambial prin care se stipuleaza ca am dreptul sa completez BO garantie cu suma restanta + penalitati ) in suma de numai de 30000 lei in banca ( 20000 -sold + 10000 penalitati ) dupa care in urma incidentei bancare deschid procedura insolventei iar restul de penalitati ( ~ 70000 lei ) le cer prin proces de daune separat ( acest proces separat de daune de 70000 lei , d.p.d.v al duratei va "fuziona" cu procesul 1 de insolventa pt. suma de 30000 lei si va dura maxim 3-4 luni pana la executare sau va fi separat si va dura 1an - 2 ani functie de cat de repede se decid judecatorii ? ) ?
Mentionez ca in acest caz avantajul este cel al costurilor ( va trebui sa platesc la stat TVA aferent sumei de penalitate de 10000 lei , respectiv 16% impozit pe profit din penalitati dar neincasat pt. factura de penalitati iar pt. diferenta de 60000 lei de penalitati + 30000 lei ( soldul restant + dobanda aferenta - BO ) se va plati taxa de timbru de ~ 8%
2.introducerea BO completat cu suma restanta de mine , firma X ( precizez ca am pact cambial prin care se stipuleaza ca am dreptul sa completez BO garantie cu suma restanta + penalitati ) in suma de numai de 100000 lei in banca ( 20000 -sold + 80000 penalitati ) dupa care in urma incidentei bancare deschid procedura insolventei iar acesta actiune se va finaliza in 3-4 luni ?
Dezavantajul costului in acest in acest caz ar fi ca va trebui sa platesc statului 16% impozit per venit penalitati de 80000 lei , respectiv plata TVA catre stat pentru factura de 80000 lei penalitati , respectiv taxa de timbru de 8% aferenta sumei de 100000 lei ( sold - 20000 lei + 80000 lei dobanda ) .
3. nefolosirea BO garantie si deschiderea procesului comercial pt. suma de 20000 lei , respectiv deschiderea celui de al doilea proces de penalitati pt. suma de 80000 lei ?
In acest caz voi plati ~ 8% taxa de timbru ca tre stat per suma totala 20000 lei + 80000 lei = 100000 lei*8% dar nu stiu cat timp va dura procesul pana la pronuntarea finala ( 1 an - 2 ani ) ; mentionez ca sunt si alte persoane juridice cu debite de recuperat la firma Y .

Firma X are capital social de 1000 lei , active fixe ( bunuri imobiliare , respectiv masini de 600000 lei ) , apartament pe numele I.A.
Noul cod fiscal din 05.2010 permite firmei debitoare X , ca inainte de insolventa sa vanda firma unei alte firme cu datorii din tara sau unei firme offshore cu datorii ( isi vinde activele - imobiliare , masini pe baza de factura si marfa din stoc pe baza de bonuri de casa de marcat iar banii obtinuti ii scoate din firma respectiv emite factura de prestari servicii cu anexe pt. acoperire financiara , catre o alta firma cu datorii din tara sau offshore , de la care nu primeste nici un ban inainte de insolventa ) si astfel scapa de debite ?!

Rog respectous urgent un raspuns !!!!!
as merge mai intai pe introducerea BO cu suma restantanta + penalizari calculate in conformitate cu contractul. In caz de refuz se investeste BO si se executa. In practica aceasta procedura este de obicei mai rapida.
In cazul declansarii procedurii insolventei eu vad ca dezavantaj faptul ca daca debitorul dovedeste ca nu este intradevar in incapacitate de plata ci pur si simplu a fost vorba de o ”indisponibilitate in cont” la data introducerii BO procedura poate esua. La aceasta se mai adauga si durata care nu prea poate fi estimata.
Ca risc general bunurile pot fi vandute oricum.....mai mult sau mai putin fictiv :)
Puteti cere deschiderea procedurii de insolventa pt o creanta certa de min 30.000 lei Pt aceasta cerere platiti TJ 120 lei + timbru 0,30 lei si atat !
Daca se deschide procedura insolventei toate celelalte actiuni in instanta se suspenda !
Noul cod fiscal din 05.2010 permite firmei debitoare X , ca inainte de insolventa sa vanda firma unei alte firme cu datorii din tara sau unei firme offshore cu datorii ( isi vinde activele - imobiliare , masini pe baza de factura si marfa din stoc pe baza de bonuri de casa de marcat iar banii obtinuti ii scoate din firma respectiv emite factura de prestari servicii cu anexe pt. acoperire financiara , catre o alta firma cu datorii din tara sau offshore , de la care nu primeste nici un ban inainte de insolventa ) si astfel scapa de debite ?!

Legea 85/2006 privind procedura insolventei prevede posibilitatea anularii unor astfel de contracte oneroase , fictive etc si atragerea raspunderii patrimoniale personale a persoanelor vinovate
Buna ziua !
Totalul penalitatilor datorate de SC Y catre SC X sunt de ~ 72000 lei .
Care este solutia cea mai buna d.p.d.v financiar pentru recuperarea intregului sold de 92000 lei compus din 20000 lei debit si 72000 lei penalitati :
1. deschid procedura insolventei pentru BO completat , respectiv refuzat la plata in banca pe intreg soldul de 92000 lei compus din 20000 lei debit si 72000 lei penalitati ( in acest caz trebuie sa platesc foarte mult catre stat , TVA de plata 19% ~ 14689,08 lei , impozit pe profit de 16% ~ 9680,67 lei , taxe judiciare de 120 lei , timbru judiciar de 0,3 lei pentru insolventa si ramane de vazut in cat timp ( cel putin 4 - 6 luni ..... ) recuperez debitul si penaliatatile ;
2. Deschid procedura insolventei in baza biletului la ordin refuzat de 30000 lei ( factura debit de 20000 lei + partial factura penalitati de 10000 lei ) iar pentru restul penalitatilor deschid proces separat pt. suma de 62000 lei la care achit taxa de timbru ~8% pt. aceasta suma ; acest proces separat de debit 2 pt. penalitati va " fuziona " cu debitul de 30000 lei al BO refuzat , la care sa deschis procedura insolventei ?
Legea insolventei in acest caz stipuleaza ca daca se deschide procedura insolventei toate celelalte actiuni in instanta se suspenda .
Pentru acesta varianta ce se intampla cu procesul deschis separat pt. suma de 62000 lei penalitati la care achit deja taxa de timbru de 8% ???
Daca un alt creditor al SC Y are de recuperat debit si deschide procesul insolventei catre SC Y inaintea mea ca data ce se intampla cu procesul si taxele pe care le-am platit deja ( taxe de timbru , onorarii avocat , TVA , impozit , e?

Rog respectuos un raspuns !
asbinvest, utilizator