Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... calitatea de \"parte in dosar\"
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

calitatea de "parte in dosar"

Se poate solicita din partea politiei vre o declaratie in vre un dosar ,si sa nu ti se comunice nimic din acel dosar ( nume ,nr dosar , persoanele implicate ....etc ) pe motivul ca e secret ?
Se poate de o declaratie in totala necunostinta de cauza ?....fara sa fi intrebat la concret (cu nume si pronume )...?
Dar daca aceste declaratii sunt bagate intr-un context total diferit fata de cum ti sau prezentat ?
Multumesc !
In ce calitate vi s-a solicitat sa dati declaratie?Ati fost cumva solicitat telefonic?

Solicitati sa fiti legal citat in acest sens si daca este cazul, sa mergeti insotit de aparator.
Iuliana Cermak, Avocat
Invitatia a fost facuta verbal ! Calitatea nu este nici de invinuit ,nici de martor....ci de "parte in dosar".Si nu mi se comunica absolut nimic ,nici macar ce sa vorbit despre mine in acel dosar !
Imi pare rau pentru politistii care v-au" invitat",dar calitatea despre care ei v-au anuntat ca o aveti nu exista,iar citarea partilor procedural se face prin citatie scris,in care este stipulata calitatea partii(inculpat,parte civila/vatamata/responsabila civilmente).Exista si posibilitatea citarii telefonice,dar oricum trebuiau sa va anunte calitatea pe care o aveti.
Modalitatea in care ati fost convocat nu este prevazuta de dispozitiile in vigoare,
posibil sa se datoreze stramtorarii financiare a autoritatii
Se impune sa dati curs comunicarii telefonice,pentru a va lamuri despre cauza si calitatea dvs
Daca apreciati ca nu stapaniti situatia,aveti dreptul legal a solicita acordare de termen pentru a putea angaja avocat ,care sa va consilieze
Trebuia sa mergeti insotita de un avocat! Din pacate organele de politie au obiceiul de a aplica defectuos legea procesual - penala. Ei se prevaleaza de faptul ca se fac acte premergatoare, iar in acest stadiu nu sunt atribuite calitati precise, drepturi sau obligatii clare; din pacate, ce ati declarat poate fi folosit impotriva dvs! Pe viitor ar fi bine sa va luati toate masurile de precautie!

Av. Claudiu Sorin Feteanu