Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... calitatea de \"parte in dosar\"
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

calitatea de "parte in dosar"

Se poate solicita din partea politiei vre o declaratie in vre un dosar ,si sa nu ti se comunice nimic din acel dosar ( nume ,nr dosar , persoanele implicate ....etc ) pe motivul ca e secret ?
Se poate de o declaratie in totala necunostinta de cauza ?....fara sa fi intrebat la concret (cu nume si pronume )...?
Dar daca aceste declaratii sunt bagate intr-un context total diferit fata de cum ti sau prezentat ?
Multumesc !
Intrebarea mea este ...
Cand o persoana este chemata sa dea o declaratie ,eu consider ca mai intai ar trebui sa i se aduca la cunostinta anumite elemente sau fapte ,dupa care persoana declara opinia sa in legatura cu acele elemente fara sa te influenteze cu nimic sau sa puna intrebari.
Dar cand esti chemat sa dai o declaratie si incep sa puna intrebari fara sa ti e prezinte nimic.....acesta nu este un interogatoriu ?
Ma refer concret la tipicul politist care iti pune o foaie de hartie in fata pe care ti se spune sa scri "declaratie"....dupa care incepe sa puna intrebari.....!
Atunci titlul de declaratie este incorect....deoareca tu nu poti raspunde la o intrebare printr-o declaratie...si in cel mai fericit caz titlul ar fi ..."raspuns la intrebarea dumnavoastra" !
Iar in cazul in care ti se solicita raspunsuri la anumite intrebari, nu trebuie sa fie scrisa mai intai intrebarea ?....ca nu cumva sa fie luata drept declaratie...scoasa din context si folosita impotriva ta ?
Care sunt diferentierile legale intre a "ti se cere o declaratie" si a "ti se lua un interogatoriu"..?
Va multumesc mult....m-ati ajutat sa inteleg multe lucruri !
Potrivit legii, partile in procesul penal sunt: inculpatul, partea vatamata, partea civila si partea responsabila civilmente.Deci daca sunteti parte in dosar ar trebui sa aveti una dintre aceste calitati .aceasta n cazul in care cei care v-au contactat au folosit termenul de ,,parte" in sensul prevazut de legea penala. Totusi, daca spuneti ca este vorba despre un dosar DNA, posibil sa sa aiba un caracter ceva mai secret si ei sa isi ia unele masuri pana puna ,,pun mana" pe datele de care au nevoie.
sorin cercel a scris:

Intrebarea mea este ...
Cand o persoana este chemata sa dea o declaratie ,eu consider ca mai intai ar trebui sa i se aduca la cunostinta anumite elemente sau fapte ,dupa care persoana declara opinia sa in legatura cu acele elemente fara sa te influenteze cu nimic sau sa puna intrebari.
Dar cand esti chemat sa dai o declaratie si incep sa puna intrebari fara sa ti e prezinte nimic.....acesta nu este un interogatoriu ?

Analizarea elementelor reprezinta responsabilitatea organelor de cercetare
care analizeaza pe baza mai multor laturi,subiectiva /obiectiva ,coroboreaza circumstantele in care au fost savarsite acestea .
Acaeste ,aspecte nu sunt analizate de organele de cercetare cu partile ce fac obiectul cauzei
In raport de responsabilii in cercetare,fiecare,conditionat de experienta ,
profesionalism ,interes in cercetare,manifesta un anumit comportament,care poate fi catalogat diferit,de catre partile ce fac obiectul cercetarii