Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale achizitii intracomunitare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

achizitii intracomunitare

Firma noastra achizitioneaza echipamente din UE. Ne contrazicem cu alti contabili , deoarece nu stim se trateaza ca taxare inversa TVA-ul??? La finante nimeni nu ne-a lamurit!
Si eu am o intrebare: La operatiunile de leasing financiar, furnizorul de leasing (din Austria) imi trimite factura cu ratele de leasing- rata de capital si dobinda) cu TVA -ul lor de 20%.
Fac taxare inversa sau nu?
#-o
depinde daca sunteti sau nu si dumneavoastra platitoare de tva
sunt platitoare de tva
Se inregistreaza in jurnalul de cumparari TVA de 19% aplicat la baza, iar diferenta (in plus -1%) se inscrie in decontul de TVA la regularizari cu (+)
Daca in alt stat, cota este mai mica, diferenta in minus se inscrie deasemenea in decontul de TVA cu (-).
Acelasi procedeu si la vanzari.