Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare pensionar invaliditate grad III full time(!?).
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare pensionar invaliditate grad III full time(!?).

Buna ziua,

Am avut angajata o luna, initial cu norma intreaga, o persoana incadrata cu invaliditate grad III cu drept de munca partial-lucru pe care l-a ascuns prin neprezentarea carnetului de munca la semnarea ctr; in urma unui fals grosolan si-a modificat prima pagina a contractului, si a trecut incadrare cu 4 h/zi, insa in continuare nu a adus carnetul de munca. Drept pt care, as dori sa sesizez pe langa organele de politie pt fals inselaciune, abuz de incredere, etc, si casa de pensii. Unde pot anunta ca a lucrat 8 ore, desi nu avea dreptul LEGAL? ()casa de pensii, sau ce alte autoritati?
Precizez ca apelez la acest lucru deoarece distinsa doamna mi-a facut plangere penala, in ciuda faptului ca desi a adus prejudicii grave societatii am lasat-o in pace, considerand ca ....e prea batrana sa o tarai prin tribunale si pe la parchet...ea insa nu a inteles...va rog se poate sa ma ajutati?
Multumesc!
1. Daca este vorba de o pensionara pentru invaliditate de gr.III,se va autosesiza Casa de Pensii, in baza declaratiilor lunare facute de dvs..
2. Pe baza CNP ea va fi depistata si Casa de Pensii va lua masurile legale (i se va imputa pensia incasata ilegal si penalizarile aferente).
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Multumesc pentru raspuns,
totusi, am mentionat mai sus, dna a avut grija sa indeparteze urmele si sa fie in cele din urma in acte cu 4 ore/zi. iar in realitate a muncit 8 ore. vreau sa sesizez casa de pensii cu privire la acest aspect, cu toate ca dumneai sustine ca ma poate acuza de abuz de ore suplimentare...paradoxal, nu?
1.O fi modificat ea CIM, exemplarul ei, dar la dvs. in dosarul ei de la Personal si la ITM se mai afla cate un exemplar. Nu le-o fi modificat si pe acelea (!?).
2. Asa ca nu vad ce sa reclamati la Politie. Lasati-o pe ea sa suporte consecintele faptei sale.
3. Dvs. ati putea sa faceti o scrisoare la Casa de Pensii in care sa spuneti despre ce este vorba, asa cum ati spus aici.
4. Ii puteti inceta CIM si scapati de ea.
Multumesc!