avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... contract reprezentare?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

contract reprezentare?

as dori sa stiu ce obligatii are avocatul cu cu care am incheiat un contract???????
cat timp este valabil acest contract?ce inseamna asistare si reprezentare????
daca s-a dat o sentinta revocabila si vreau sa fac recurs el ma mai poate reprezenta????daca am stabilit prin contract achitarea sumei x si acum vreau sa fac recurs el imi poate solicita alta taxa???el poate sa-mi intocmesca intampinarea pentru recurs si sa refuze sa ma reprezinte si in sala de sedinte?????
Dumneavoasta doriti sa aflati de fapt daca avocatul pe care l-ati avut angajat are datoria de a va formula motivele de recurs. Ei bine, daca nu a fost prevazut in contract acest lucru nu este obligatia avocatului sa va declare recurs si sa il motiveze( sunt motive de recurs nu intampinare cum ii spuneti dvs.). Puteti incheia un nou contract cu el sau cu un alt avocat pentru recurs. Probabil nu l-ati angajat si pentru caile de atac, atunci avea obligatia de a va redacta si recursul. Pentru a va asista in calea de atac (sau pt. a va reprezenta), va trebui incheiat un nou contract si, bineinteles, achitarea unui nou onorariu.
in contract nu scrie reprezentare pentru atac sau recurs si de aceea intreb ????
Daca obiectul contractului nu prevede toate stadiile procesuale, atunci sarcina avocatului s-a incheiat in momentul cand ati obtinut hotararea.
ramonel78 a scris:

as dori sa stiu ce obligatii are avocatul cu cu care am incheiat un contract???????
cat timp este valabil acest contract?ce inseamna asistare si reprezentare????
daca s-a dat o sentinta revocabila si vreau sa fac recurs el ma mai poate reprezenta????daca am stabilit prin contract achitarea sumei x si acum vreau sa fac recurs el imi poate solicita alta taxa???el poate sa-mi intocmesca intampinarea pentru recurs si sa refuze sa ma reprezinte si in sala de sedinte?????


Da, se poate sa va faca doar redactarea fara reprezentare.
Contractele se incheie in general pentru o singura instanta.Doar daca ar fi vorba de onorariu de succes se foloseste o asemenea modalitate contractuala pentru toate instantele.
Avocatul trebuie sa emita si o alta delegatie pentru fiecare instanta in parte.Adica delegatia de la prima instanta nu este valabila si in apel.
Regula este ca trebuie angajat din nou in lipsa unei clauze contractuale exprese.

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract reprezentare? ramonel78 ramonel78 as dori sa stiu ce obligatii are avocatul cu cu care am incheiat un contract??????? cat timp este valabil acest contract?ce inseamna asistare si ... (vezi toată discuția)
Intampinare recurs carsteaverginica carsteaverginica buna ziua . am primit citatie sa depun intampinare la recurs , am dus plicul avocatului , iar acesta a depus o intampinare dar nu a semnat-o ca avocat . cand ... (vezi toată discuția)
Recurs gabrielaadriana gabrielaadriana daca pierzi un proces in instanta si faci recurs inseamna ca e alt dosar? recursul inseamna alt proces? trebuieplatit din nou onorariu la avocat si taxa de ... (vezi toată discuția)