avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general numere facturi
Discuție deschisă în Contabilitate în general

numere facturi

O societate care practica comert cu ridicata procedeaza in felul urmator in ceea ce priveste numerotarea facturilor:
-emite facturi pe calculator(pana acum a emis aceste facturi atribuindu-le de ex.seria aaa si nr.incepand de la 1).
Acum a inceput sa mai emita tot pe calculator facturi cu alta serie de ex. seria bbb si nr.incepand de la 1).
Aceste facturi pe calculator se emit pt.marfa pt.care este cunoscuta destinatia,cantitatea, etc.
In paralel pe langa facturile emise pe calculator se mai folosesc si facturiere pretiparite achizitionate de la un distribuitor de imprimate deoarece se pleaca pe teren si numai cand se ajunge la client se stie ce se factureaza.
Toate facturile emise de societate tin de aceeasi gestiune.
La inceputul anului s-a emis o decizie in care s-a precizat de la ce serie si nr.se emit facturi pe calculator(mai putin cele incepute luna aceasta-seria bbb nr.1)si de la ce serie si nr.se emit facturile pretiparite,achizitionate de la distribuitorul de imprimate(facturierele achizitionate au continuitate in ceea ce priveste seria si numarul).
Este corect modul acesta de lucru,sa fie emise facuturi cu mai multe serii si numere/:(
In acelasi fel se procedeaza si cu chitantele.
In speranta ca m-am facut inteleasa , astept raspuns si va multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: soficu cristina , utilizator 14:34, 27 Mai 2010
Pentru seriile neprinse in prima decizie, emiteti alta care va cuprinde si seriile ulterioare.Nu aveti stipulat in codul fiscal decat faptul ca se emit numere in baza deciziei si persoana responsabila de atribirea lor, nu si faptul cate "n" serii puteti atribui.Deci raspunsul este da, procedati corect.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Facturi cu serii separate pt actifitati separate? WEO WEO Un SRL care desfasoare doua activitati diferite poate poate emite facturi separat, cu serii diferite (facturi emise cu soft de facturare)? Sau toate facturile ... (vezi toată discuția)
Numerotare facturi nicoletastoian11 nicoletastoian11 Buna ziua. Sunt relativ noua ca traducator, de la sfarsitul anului 2009. Cand a inceput anul 2010, nu mi se terminase facturierul si am taiat facturi in ... (vezi toată discuția)
Factura proforma pfa poAdina poAdina Buna ziua, Am PFA- norma de venit, partida simpla, confectionare si comercializare bijuterii handmade. Trebuie sa las pentru vanzare, intr-un loc, cateva ... (vezi toată discuția)