Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Decizia nr. 40 din 22.09.2008 a Inaltei Curti de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Decizia nr. 40 din 22.09.2008 a Inaltei Curti de Casatie si Justitie

As dori sa aflu daca decizia nr. 40 din 22.09.2008 a Inaltei Curti de Casatie si Justitie, mai este de actualitate si are aplicabilitate juridica.... Si care ar fi sansele de castig al unei actiuni in Instanta, prin motivarea acestei Decizii. Va multumesc.
Da, Dna. Gabriela, mi s-a calculat punctajul doar pentru cei 15 ani cat am lucrat in gr 1, zona 1 de expunere la radiatii, motivandu-se ca doar acea perioada am cotizat la fondul de pensii, fara insa a se lua in calcul si sporul de grupa asa cum se prevede in art 14 din Legea nr. 3/1977, ca si vechime totala in munca si stagiul de cotizare. Se interpreteaza gresit prevederile HG 407/1990, care practic nu face decat sa complice lucrurile. Tocmai din cauza acestei interpretari gresite nu am fost inclus in luna Iunie a anului trecut la recalcularea punctului de pensie. Va multumesc, voi incerca asa cum am spus pe calea unei actiuni in Instanta clarificarea si obtinerea drepturilor. Tocmai datorita conditiilor DEOSEBITE a fost emisa HG 407/1990, spre a se completa prevederile Legii nr 3/1977, si a se face diferentierea de prevederile cuprinse in cadrul legii 3/1977, si anume necesitatea unei vechimi de 15 ani indiferent de varsta. Si oricum am probleme de sanatate din cauza radioactivitatii acumulate in cei 15 ani de activitate.

Inca data va multumesc mult !
Eu scriu ca se vor emite decizii de pensie in care punctajul mediu anual va fi calculat in functie de un stagiu complet de 20 sau 25 de ani, dvs. imi raspundeti ca va duceti in instanta.

Daca aveti timp, va rog sa-mi spuneti ce scrie in decizia dvs. de pensie la rubrica "stagiu complet de cotizare".
Buna dimineata, pe Decizia initiala de pensionare este scris ca Vechime totala in munca 31 ani, 3 luni, 12 zile, intregit la 31 de ani, din care 15 ani gr 1, 5 ani si 2 luni si 10 zile gr 2, 2 ani, 3 luni si 3 zile gr 3.
Pe o nota de calcul emisa in 2005, la stagiul complet de cotizare utilizat la determinarea punctajului mediu anual, scrie 15 ani, iar la stagiul REAL de cotizare scrie la fel ca pe decizia initiala, 31 ani, 3 luni si 10 zile.
Ideea este ca s-a luat in calcul doar perioada de 15 ani, asa cum mi s-a scris si in raspunsul la petitie.
Conform HG 407/1990, noi ieseam la pensie la 15 ani iniferent de varsta. Deci trebuia sa se ia in considerare si sporul de grupa de 1 an de spor la 1 an lucrat.
Va multumesc
nelush2103, utilizator
Buna ziua, hop si eu:D, dar "mai bine mai tarziu decat niciodata#-o

Va rog,:bow:
Decizia 40/2008 (data in RIL-dosar 16/2008), facand referire la intreg art.14 din Lg.3/77, poate produce efecte jd. si asupra persoanelor prevazute in aliniatul 4, care au activat 20 ani in gr.II-a de munca ?
In aceasta situatie, stagiul complet de cotizare ,pt. determinarea PMA , poate fi (pt. femei) 20 ani in loc de 25 ?
nelush2103 a scris:
Pe o nota de calcul emisa in 2005, la stagiul complet de cotizare utilizat la determinarea punctajului mediu anual, scrie 15 ani, iar la stagiul REAL de cotizare scrie la fel ca pe decizia initiala, 31 ani, 3 luni si 10 zile.

Ca tot a revenit topicul pe prima pagina, sa va raspund. Eu am senzatia ca dvs. nu ati inteles diferenta dintre stagiul complet de cotizare si stagiul realizat de cotizare.

Stagiul complet de cotizare este stagiul in functie de care se calculeaza punctajul mediu anual. In cazul dvs. stagiul complet de cotizare este de 15 ani, deci Decizia 40/2008 nu are legatura cu situatia dvs. Nici nu v-ar avantaja un stagiu complet de cotizare de 20 de ani, chiar daca ati fi lucrat 20 de ani in grupa I de munca. Dvs. ati beneficiat de prevederi mai avantajoase, cele ale HG nr. 407/1990, intrucat cu cat este mai mic stagiul complet de cotizare, cu atat este mai mare punctajul mediu anual si, pe cale de consecinta, cuantumul pensiei.

Stagiul realizat de cotizare reprezinta totalitatea perioadelor in care ati lucrat efectiv, la care se adauga stagiile asimilate stagiului de cotizare (perioada in care ati satisfacut stagiul militar, somajul etc.).

@dragonel

:) Nu, nu poate fi interpretat asa. Alineatul 4 al art. 14 din Legea nr. 3/1977 se refera la reducerea varstei standard de pensionare, nu la stagiu. Decizia nr. 40/2008 a ICCJ nu poate produce efecte decat in cazul persoanelor care au lucrat minim 20 de ani in grupa I de munca sau minim 25 de ani in grupa II de munca.

Oricum, daca cititi cu atentie Decizia nr. 40/2008 si va uitati si la art. 77, alin. (1) si art. 43, alin. (1) si alin. (2) din Legea nr. 19/2000, ajungeti la concluzia ca de stagiul prevazut la art. 14 din Legea nr. 19/2000 pot beneficia numai persoanele prevazute la art. 20, lit. a), lit. c) si lit. d) din Legea nr. 19/2000 si care au lucrat minim 20 de ani in grupa I de munca si minim 25 de ani in grupa II de munca.

Insa multe instante au interpretat Decizia nr. 40/2008 a ICCJ in sensul ca este aplicabila tuturor persoanelor care au lucrat in grupe de munca, indiferent de activitatea desfasurata. In opinia mea, interpretarea instantelor este complet eronata.

Gabriela Pintea, Consilier juridic