Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... BILET LA ORDIN
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

BILET LA ORDIN

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema.
O societate nu a platit la data stabilita suma prevazuta intr-un bilet la ordin.
Eu ma pot indrepta si impotriva administratorului societatii ca persoana fizica daca investesc biletul la ordin cu titlu executoriu si pe baza carui temei legal?

Va multumesc.
raspunderea personala a administratorului pentru debitele societatii exista doar in procedua insolventei si e conditionata acolo cum...altfel nu....doar daca iti semneaza eventual o garantie personala pentru debitul societatii ....ceea ce nu prea am vazut in practica....
Actiunea se poate indrepta numai impotriva societatii.
In lg.nr.58/1934 este prevazuta procedura somatiei prin executor inainte de a formula o cerere de executare silita daca ai investit BO ajuns la scadenta.