Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... venitul minim garantat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

venitul minim garantat

Buna ziua,

Doresc sa aflu daca un pensionar care are o pensie de 700 Ron, poate beneficia de prevederile legii 416/2001 privind garantarea venitului minim;
o alta intrebare: daca o persoana cu handicap accentuat poate fi beneficiarul acestei legi?
Va multumesc.
Legea nr. 416 din 18 iulie 2001 privind venitul minim garantat la art. 4 prevede:
(1) Nivelul lunar al venitului minim garantat este de:
a) 125 lei pentru persoana singura;
b) 225 lei pentru familiile formate din 2 persoane;
c) 313 lei pentru familiile formate din 3 persoane;
d) 390 lei pentru familiile formate din 4 persoane;
e) 462 lei pentru familiile formate din 5 persoane;
f) cate 31 lei pentru fiecare alta persoana peste numarul de 5 persoane, care face parte din familie, in conditiile prezentei legi
art. 5 (1) Cuantumul ajutorului social se stabileste ca diferenta intre nivelurile prevazute la art. 4 si venitul net lunar al familiei sau al persoanei singure.
(2) Daca din calcul rezulta un ajutor social mai mic de 10 lei, se acorda 10 lei.