avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 720 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... venitul minim garantat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

venitul minim garantat

Buna ziua,

Doresc sa aflu daca un pensionar care are o pensie de 700 Ron, poate beneficia de prevederile legii 416/2001 privind garantarea venitului minim;
o alta intrebare: daca o persoana cu handicap accentuat poate fi beneficiarul acestei legi?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: George David , Contabil 10:59, 31 Mai 2010
Legea nr. 416 din 18 iulie 2001 privind venitul minim garantat la art. 4 prevede:
(1) Nivelul lunar al venitului minim garantat este de:
a) 125 lei pentru persoana singura;
b) 225 lei pentru familiile formate din 2 persoane;
c) 313 lei pentru familiile formate din 3 persoane;
d) 390 lei pentru familiile formate din 4 persoane;
e) 462 lei pentru familiile formate din 5 persoane;
f) cate 31 lei pentru fiecare alta persoana peste numarul de 5 persoane, care face parte din familie, in conditiile prezentei legi
art. 5 (1) Cuantumul ajutorului social se stabileste ca diferenta intre nivelurile prevazute la art. 4 si venitul net lunar al familiei sau al persoanei singure.
(2) Daca din calcul rezulta un ajutor social mai mic de 10 lei, se acorda 10 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul la ajutor social vasilica05 vasilica05 Buna ziuua.sunt in somaj ,iar sotul meu in varsta de 54 de ani fara nici-un fel de venit ,daca are dreptul la ajutor social avand si un minor in intretinere... (vezi toată discuția)
Cine exact poate beneficia de cantina sociala - hrana rece banicaemilia banicaemilia Buna ziua, In cazul in care o persoana care are pensie de handicap grad accentuat si in acelasi timp si pensie pt limita de varsta in val de 350 lei mai poate ... (vezi toată discuția)
Pot sa beneficiez de venitul minim garantat si sa lucrez? bibiteodora bibiteodora buna ziua am si eu o intrebare sunt operata de cancer col uterin cu histerectomie totala vreau si eu sa stiu daca am dreptul la vreun ajutor banesc dar sa ma ... (vezi toată discuția)